Do dyspozycji początkujących warsztatowiczów było kilkanaście tradycyjnych, pochodzących z Afryki instrumentów djembe. Bębny różniły się wielkością i „mocą”. Dwudniowe zajęcia poprowadził Bartłomiej Sowa, który świetnie radził sobie z zainteresowaniem nawet najmłodszych muzyków. Żeby wyjaśnić w zrozumiały sposób pojęcia basów i tonów, wykorzystał czytelne symbole jak np. „słonie” , które oznaczały
niskie rejestry, a „małpki” – wysokie.
- Myślę, że muzykowanie to naprawdę interesująca forma spędzania wolnego czasu. Tym bardziej wtedy, gdy zajęcia odbywają się w sposób swobodny, mieszają się z tańcem i zabawą – komentuje instruktor, który z bębnami żyje już od kilkunastu lat. – Podczas dwóch dni opanowaliśmy kilka podstawowych rytmów, takich jak rytmy Tumbao, Senegal, czy „rytm serca”.
Kolejne zajęcia muzyczne odbędą się jeszcze w lipcu. Tym razem instruktorzy spróbują rozpoznać świat dźwięków znanych z otoczenia. Jednak zanim to nastąpi przyjdzie kolej na warsztaty teatralne, które poprowadzi znany w Koszalinie Wojciech Węglowski.
Inicjatywa animacji kulturalnej w Pobądziu nosi nazwę „Duzi i mali”. Projekt grupy Pobądź z Nami jest dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Nauka dla Środowiska Ośrodka Działaj Lokalnie w Koszalinie.