Proceder polegał na składaniu przez mieszkańców powiatu olsztyńskiego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wniosków o zaproszenia turystyczne do Polski dla obywateli Mongolii. Na ich podstawie polskie placówki konsularne wydawały wizy uprawniające do wjazdu na teren Państw Strefy Schengen. Obywatele Mongolii na ich podstawie przemieszczali się na terytorium Francji, Szwecji oraz Niemiec, rzadziej do Hiszpanii, Czech i Szwajcarii. Tam, zaraz po przekroczeniu granicy, składali wnioski osiedleniowe, co miało im zapewić dach nad głową i utrzymanie przez okres co najmniej kilkunastu miesięcy.
W toku śledztwa ujawniono również, że proceder był realizowany również inną metodą. Zaproszenie wystawione przez podmiot gospodarczy było przesyłane bezpośrednio do polskiej placówki konsularnej, która również na tej podstawie wydawała obywatelom Mongolii wizy do Państw Strefy Schengen.
Organizatorzy nielegalnej migracji za zaproszenie pobierali opłatę w wysokości od 2.500 do 3.000 Euro. Śledztwo objęło łącznie 44 przestępstwa. Ujawniono kilkanaście przypadków sfałszowania dokumentów i posłużenia się nimi w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie oraz w polskich placówkach konsularnych usytuowanych na terenie kontynentu azjatyckiego. Ujawniono ponadto szereg innych przestępstw, m.in.: oszustwo kryminalne, posiadanie niewielkiej ilości środków odurzających, a także czyny o charakterze karno-skarbowym i posługiwanie się fałszywym dokumentem na terenie innego województwa.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego OSG. Oskarżonym w sprawie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.