Wspólnota zaprezentowała swój ranking po raz czwarty. Na rankingową pozycję składają się wskaźniki cząstkowe. Odnoszą̨ się̨ one do: (1) sukcesu finansowego (jak w minionej kadencji zmienił się̨ potencjał dochodowy budżetów samorządowych), (2) sukcesu ekonomicznego (mającego obrazować́ zmiany w go- spodarce lokalnej, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, zmiany na rynku pracy), (3) sukces infrastrukturalny (będący odbiciem rozwoju infrastruktury technicznej w zakresie usług, za które odpowiadają̨ gminy), (4) sukcesu edukacyjnego (przy czym brano tu pod uwagę̨ nie tylko szkoły, ale także opiekę̨ przedszkolną).
Zamość́ wygrał ranking w kategorii miast na prawach powiatu. Dodajmy, że wśród miast na prawach powiatu spory wpływ na końcowy rezultat miało wprowadzenie nowej kategorii – sukcesu edukacyjnego. Kryterium to pomogło przede wszystkim w poprawieniu pozycji miast z Polski wschodniej. Najbardziej skorzystał Zamość́, który ostatecznie zwyciężył w rankingu syntetycznym. Lider rankingu zajął poza tym dobre miejsce pod względem sukcesu infrastrukturalnego (8. miejsce). Zdecydowanie zwolnił lider sprzed czterech lat – Sopot. Tym razem nie znalazł się̨ nawet w pierwszej dziesiątce żadnego z zestawień́ cząstkowych. Ostatecznie ulokował się dopiero na 21. miejscu. Znaczny spadek w klasyfikacji zanotował także Koszalin, który spadł z 24. na 42. pozycję.
Wśród miast powiatowych cztery lata temu na czele były miasta aglomeracji warszawskiej – Piaseczno i Grodzisk Mazowiecki. Tym razem zajęły dalsze miejsca. Najlepiej spośród podstołecznych miast wypadły zaś́ Wołomin (6. miejsce) i Otwock (22. miejsce)