Pomimo tego, że 23 radnych zagłosowało za zmianami w komunikacji miejskiej, nie odbyło się bez ożywionej dyskusji, która nie wniosła nic nowego. Przywołane zostały pomysły radnych Lepszego Koszalina oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej na bezpłatne przejazdy dla młodzieży, a nawet wszystkich mieszkańców Koszalina. Temat jak zwykle poróżnił reprezentantów poszczególnych klubów.
Pewną arogancją wybrzmiały słowa wiceprezydenta Kierzka, który stwierdził, że bezpłatna komunikacja miejska byłaby kolejnym elementem utrwalającym brak aspiracji najuboższych do zmiany swojej sytuacji majątkowej.
Sergiusz Karżanowski podkreślał, że ceny biletów dla osób zarabiających najniższą krajową, są bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na korzystanie z autobusów miejskich. Wtedy głos zabrał prezydent Koszalina, który niemniej irracjonalnie niż swój zastępca skwitował, że dane o ilości osób zarabiających w granicach najniższej krajowej są przekłamane, bo wielu przedsiębiorców wpisuje nieprawdziwe honoraria w celu zmniejszenia opłat na ZUS...
Dyskusja o zmianach w komunikacji miejskiej pozwoliła także niektórym radnym pochwalić się swoimi podróżami. Anna Mętlewicz wyraziła swój zachwyt rozwiązaniami z jakimi spotkała się w Słupsku i Londynie. Natomiast radna Hołub przywołała rozmowy z mieszkańcami miast, w których obowiązuje bezpłatny transport publiczny. Podobno nie są zadowoleni, bo w autobusach panuje ścisk i rodzice wolą odwozić dzieci do szkoły samochodami w bardziej komfortowych warunkach.
Najważniejsze zmiany jakie wprowadza nowy plan w transporcie publicznym, to bilety czasowe i obniżki cen. - Priorytety zostały okreslone na podstawie porównania funkcjonowania komunikacji miejskiej w innych miastach - mówi Andrzej Bacławski prezes MZK Koszalin. - Ankietowani pasażerowie wypowiedzieli się na temat proponowanych zmian i my do tego się dostosujemy. Na początek wprowadzamy bilety czasowe i nowe bilety okresowe, m.in. siedmiodniowe, piętnastodniowe. Będą też znaczne zmiany w cenach biletów długoterminowych. Myślę, że to ułatwi pasażerom korzystanie z
naszych usług i przekona niezdecydowanych.
Poniżej prezentujemy zaproponowane zmiany, które mają być wprowadzane od września tego roku.
Dodatkowo znikną bilety: miesięczny na okaziciela i miesięczny od poniedziałku do piątku.
Natomiast bez żadnych dyskusji przebiegło głosowanie nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu Miasta Koszalina za rok 2014. Spośród 25 radnych, 18 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. Przeciw był tylko Stefan Romecki, natomiast jeden głos nie został oddany, gdyż radny Artur Wezgraj nie pojawił się na sesji Rady Miasta. - Myślę, że podsumowanie 2014 roku przejdzie do historii koszalińskiego samorządu – mówi prezydent miasta Piotr Jedliński. - Odkąd pamiętam, a jest od pierwszej kadencji w samorządzie, zazwyczaj te dyskusje trwały kilka godzin. Dzisiaj, po rozmowach w gronie komisji, na sesji nie było dyskusji. Dziękuje wszystkim tym, którzy głosowali za udzieleniem absolutorium. Uważam, że rok 2014 był bardzo dobry dla Koszalina. Same inwestycje przekroczyły 100 mln zł. Więc było widać efekty pomimo tego, że nie było łatwo.