W skład komisji opiniującej m.in. projekty aktów prawnych dotyczących polityki oświatowej państwa wchodzi 70 prezydentów, burmistrzów i wójtów. Kandydatura Przemysława Krzyżanowskiego została zaakceptowana jednogłośnie.
Przypomnijmy, że zastępca prezydenta Koszalina przez dwa lata był wiceministrem edukacji narodowej odpowiedzialnym m.in. za współpracę ministerstwa z samorządami, podział subwencji oświatowej, status zawodowy nauczycieli. Pracował w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W latach 2008 do 2013 roku był wiceprezydentem Koszalina ds. społecznych. Wcześniej - od 2000 roku szefował koszalińskiej oświacie jako dyrektor Wydziału Edukacji.
Przemysław Krzyżanowski to sprawny menedżer i samorządowiec. Pod jego kierunkiem miasto Koszalin zdobyło trzykrotnie tytuły „Lidera zarządzania w samorządzie lokalnym". W 2004 za projekt Koszaliński System Oświatowy, w 2007 za Koszaliński System Oceny Przedszkoli i Szkół oraz w 2011 za projekty „Działania na rzecz podniesienia jakości oferty edukacyjnej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych", „Kompleksowe badanie kompetencji uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych" oraz „Program wspierania uczniów przygotowujących się do egzaminów zewnętrznych".
Miasto zdobyło także dwukrotnie I miejsce w konkursie „Samorząd na 6" (w 2007 i 2008 roku).
Na zakończenie pracy w administracji rządowej szefowa MEN Joanna Kluzik – Rostkowska odznaczyła Przemysława Krzyżanowskiego najwyższym odznaczeniem resortowym – Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznawanym za „zasługi dla polskiej oświaty".
Przemysław Krzyżanowski ma 48 lat. Urodził się w Szubinie. Jest absolwentem II LO im Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Absolwent WSP w Słupsku. Żonaty. Żona Anna jest nauczycielem i wicedyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Ma dwóch synów: Roberta i Grzegorza.
Oprócz pracy zawodowej ma również inne zainteresowania. Należy do nich film, muzyka i turystyka.