Dzięki serwisowi „Odyseusz” opracowanemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, można - w razie niebezpiecznych sytuacji - w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata. Bezpłatna rejestracja w serwisie trwa tylko kilka minut. W sytuacjach kryzysowych konsul może skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy.
Serwis dostępny jest na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Można zarejestrować pojedynczą podróż, podając swoje dane osobowe i dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce pobytu lub jego poszczególne etapy. Osoby, które wyjeżdżają często albo na długo, mogą założyć konto w serwisie i aktualizować swoje dane. Każdy zarejestrowany może otrzymywać darmowe powiadomienia SMS od konsula o sytuacji w danym miejscu. Pozostawione w „Odyseuszu” dane są bezpieczne, a po 14 dniach od zakończenia zgłoszonej podróży, są automatycznie kasowane.
Jeśli smartfon lub tablet towarzyszy ci w podróży, pobierz aplikację iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak), czyli mobilną wersję poradnika „Polak za granicą”, która pod koniec czerwca 2015 roku będzie dostępna w zupełnie nowej odsłonie. Aplikacja dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS i Android (wersja na WindowsPhone pojawi się pod koniec czerwca), to niezbędnik w podróży. iPolak wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, dostarczy najnowsze ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ, podpowie, co zrobić w trudnej sytuacji podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. W aplikacji Polacy znajdą też opisy sytuacji w poszczególnych krajach aktualizowane przez MSZ.
iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W nowej odsłonie aplikacji użytkownicy będą mogli również korzystać z powiadomień wysyłanych przez MSZ w razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju ich pobytu. iPolak działa również w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.
Jeśli nie korzystasz z urządzeń mobilny lub nie chcesz pobierać aplikacji, odwiedź stronę www.polakzagranica.msz.gov.pl. Znajdziesz tam internetową wersję poradnika „Polak za granicą”. Pod koniec czerwca także ta strona zmieni swój wygląd i będzie ją można wygodnie przeglądać na urządzeniach mobilnych.
Nim ruszysz na wakacyjną wyprawę, sprawdź też na portalu MSZ, gdzie znajduje się najbliższa polska placówka dyplomatyczna lub konsularna i odwiedź stronę www.msz.gov.pl/wakacje, na której dowiesz się m.in.: do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne. do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne.
Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata warto również śledzić na prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP profilu @PolakzaGranica na Twitterze.
O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypomina dzisiaj 36 instytucji biorących udział we wspólnej akcji: Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Więcej informacji na temat akcji na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.