Areną ćwiczenia "Noble Jump" (Szlachetny Skok) jest poligon Żagań-Świętoszów, a celem manewrów zweryfikowanie w praktyce sposobu działania oddziałów, które w 2015 r. pełnią dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO (SON, NRF ang), a od 2016 r. będą wydzielać elementy „szpicy”. O ich utworzeniu zdecydowano na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r.
Jako pierwsi przylecieli do Babimostu żołnierze 1 Korpusu Niemiecko-Holenderskiego, łącznie kilkudziesięciu wojskowych, kilka pojazdów i inne wyposażenie.
„Szpica” nie korzysta jedynie z drogi lotniczej. Wojska przemieszczają się w rejon Żagania też po lądzie – drogami zmierzają transportery kołowe Norwegów, Belgów i Holendrów, a koleją sprzęt i żołnierze z Czech, Niemiec i Norwegii.
Sprawdzeniu – po raz pierwszy – podlegają jednostki zabezpieczające przyjęcie sił NATO (ang. NATO Force Integration Units, NFIU). Są to utworzone w tym roku zespoły łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie „szpicy” Sojuszu na terytorium danego państwa.
Podczas "Noble Jump" ćwiczyć będzie ok. 2,1 tys. żołnierzy. Będą jednostki aeromobilne z Czech i Holandii, piechota zmechanizowana z Niemiec i Norwegii, kompania czołgów ze stanowiskiem dowodzenia batalionu z Polski (10 BKPanc.), komandosi z Polski i Litwy, artylerzyści z Belgii, jednostki śmigłowców transportowych i szturmowych z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz grupa współpracy cywilno-wojskowej z Węgier oraz polscy żandarmi.
Sprawdzian „szpicy” w maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych warunkach poligonowych odbywa się po raz pierwszy.
Ćwiczenie „Noble Jump” potrwa do 19 czerwca br.
Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO.
"Noble Jump" jest częścią serii ćwiczeń, które NATO przeprowadzi w czerwcu w Europie pod wspólnym kryptonimem "Allied Shield" (Sojusznicza Tarcza). Wśród nich są jeszcze "Saber Strike-15" na poligonach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii; ćwiczenia "Baltops" na południowym Bałtyku oraz w Polsce, Niemczech i Szwecji, a także ćwiczenia Sił Odpowiedzi NATO pk. "Trident Joust" głównie w Rumunii. Łącznie w "Allied Shiled" weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przyjechał do Żagania na ćwiczenia "Noble Jump", czyli manewry tzw. "szpicy" Sojuszu, powiedział: "NATO zwiększy też ponad dwukrotnie swoje siły szybkiego reagowania z 13 tys. do ponad 30 tys. żołnierzy, a ponadto ustanowimy w Polsce niewielką "kwaterę główną". To wszystko to elementy szerszego planu, który ma na celu zwiększenie gotowości (bojowej) i przygotowanie naszych sił".