Głównym przesłaniem imprezy, jak co roku jest integracja. Wielu koszalinian w różnym wieku, aktywnie uczestniczyło w imprezie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Najważniejszymi uczestnikami byli jednak podopieczni placówek z naszego regionu. Pojawili się reprezentanci rozmaitych Domów Pomocy Społecznej, stowarzyszeń, czy ośrodków szkolno – wychowawczych. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było podziwiać prace plastyczne i rękodzieło osób niepełnosprawnych umysłowo m.in. z Modrzewca, Barwic, Nowych Bielic, czy Wałcza. Nie mogło zabraknąć oczywiście kramu z dziełami podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie - organizatora imprezy.
- Jest bardzo fajnie i dużo ludzi, bardzo mi się podoba – mówi Rafał z Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie. - Poznałem nowe koleżanki i zrobiłem dzisiaj ozdobną miskę. Można też zobaczyć moje prace na stoisku. Ostatnio przygotowywaliśmy biżuterię na Dzień Matki. W sam raz na prezent.
Na scenie pod City Boxem odbyła się uroczysta inauguracja z udziałem większości uczestników święta, którzy odśpiewali wspólnie hymn nawołujący do godnego traktowania osób z upośledzeniem umysłowym. Feta rozpoczęła się na całego, czego oznaką było kolorowe confetti, które przy ostatnich taktach pieśni wystrzeliło w niebo.
Program imprezy obfitował wiele atrakcji. Najmłodsi goście z miasta oblegali stoiska, gdzie pod okiem instruktorów mogli spróbować swoich sił w tworzeniu rękodzieła, takiego samego, jakie na co dzień wykonują podopieczni terapii zajęciowej. Najpopularniejszą atrakcją było stoisko, gdzie można było ozdobić według własnego uznania muffinki.
Z kolei na scenie odbyły się występy artystyczne. Własne interpretacje znanych przebojów polskiej piosenki zaprezentowała Izabela Kraszewska. Można było też podziwiać pokaz mody, podczas którego w rolę modelek wcieliły się podopieczne placówek przybyłych na Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zaprezentowały najnowsze kolekcje z koszalińskich sklepów znajdujących się w Centrum Handlowym Atrium i Galerii EMKA.
- Celowo robimy taką imprezę, aby zainteresować społeczeństwo tym co się tutaj dzieje – mówi Joanna Zduńska kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie. - Co roku dokładamy wszelkich starań, aby była to prawdziwa atrakcja. Natomiast pod płaszczykiem tych atrakcji przesyłamy informacje dotyczącą
funkcjonowania osób niepełnosprawnych umysłowo i ich życia. Przez te działania chcemy niejako uczłowieczyć pojęcie niepełnosprawności, które w dalszym ciągu jest obce społeczeństwu. Głównym założeniem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, jest prezentacja tego, że tacy ludzie są, że można z nimi współpracować i organizować różne imprezy. Trzeba im tylko uwierzyć. Obiegowa opinia jest taka, że takie osoby niewiele potrafią, a prawda wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze wydarzenie.
Przed samym ratuszem można było także podziwiać wystawę fotograficzną „Życie z niepełnosprawnością – moja historia” prezentującą osoby niepełnosprawne i ich pasje. Krótkie notki pod zdjęciami bohaterów w ujmujący sposób opisywały i ich sposoby na przezwyciężenie swojej niepełnosprawność i dążeniach do spełnienia marzeń. Przez kilka godzin Rynek Staromiejski wypełniła wielka feta godności.