W szkoleniach mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, - zarówno te, które należą do WOPR i chcą podnieść swoje kwalifikacje, jak i te, które dopiero zamierzają wstąpić do wodnego pogotowia i uczyć się od podstaw. Od przyszłych ratowników wymagana jest gotowość podjęcia pracy na wskazanym kąpielisku w okresie 3 lat od podpisania kontraktu. Ratownik będzie musiał również sfinansować koszty wydania uprawnień w wysokości maksymalnie 350 zł.
WOPR gwarantuje ratownikom wyposażenie w profesjonalny sprzęt i pracę z noclegiem i wyżywieniem na kąpieliskach nad morzem lub jeziorem. Dodatkowo ratownicy-ochotnicy mają zagwarantowaną opiekę psychologa, prawną i szkolenia BHP.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.wopr.szczecin.pl/index.php/aktualnopci-mainmenu-17/501-kontrakt-dla-ratownikow-wodnych.
W tym roku na zapewnienie bezpieczeństwa na kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli wojewoda zachodniopomorski przeznaczył 400 tys. zł. Pieniądze trafiły do szczecińskiego i koszalińskiego WOPR.