Kampania pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez:
Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony 31 maja, to okazja do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne m. in. (nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki). WHO stale wzywa rządy do pomocy użytkownikom tytoniu, zapewniając wsparcie, usługi, politykę i podatki od tytoniu, które umożliwiają ludziom rzucenie palenia. Jednak przemysł tytoniowy nieustannie usiłuje podważyć te ratujące życie środki zdrowia publicznego.
W ciągu ostatniej dekady przemysł tytoniowy promował e-papierosy jako pomoc w rzucaniu palenia pod pozorem przyczynienia się do globalnej kontroli tytoniu. W międzyczasie stosowali strategiczne taktyki marketingowe, aby przyciągnąć dzieci do tych samych produktów, udostępniając je w ponad 15 000 atrakcyjnych smakach. Dowody naukowe dotyczące e-papierosów jako środków wspomagających rzucanie palenia nie są rozstrzygające i brakuje jasności co do tego, czy produkty te mogą odegrać jakąkolwiek rolę w tym procesie. Przejście z konwencjonalnych wyrobów tytoniowych na e-papierosy to nie rzucanie palenia. „Musimy kierować się nauką i dowodami, a nie kampaniami marketingowymi przemysłu tytoniowego – tej samej branży, która od dziesięcioleci kłamie i oszukuje sprzedając produkty, które zabiły setki milionów ludzi” – powiedział dyrektor generalny WHO dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: „ E-papierosy wytwarzają toksyczne chemikalia, które są powiązane ze szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia i choroby płuc”.
Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie będziemy podejmować działań zapobiegawczych, to do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi. Dlatego WHO rozpoczęła całoroczną kampanię pod hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu – „Zobowiązuj się do rzucenie palenie”. Kampania ta ma na celu umożliwienie 100 milionom użytkowników tytoniu podjęcia próby rzucenia palenia. Priorytetem kampanii jest stworzenie sieci wsparcia i zwiększenie dostępu do usług, które okazały się pomocne w rzuceniu palenia. Zostanie to osiągnięte poprzez rozszerzenie istniejących usług, takich jak krótkie porady od pracowników służb zdrowia i bezpłatnych krajowych linii rzucania palenia, a także uruchomienie innowacyjnych usług.
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.
Mówi się, że „rezygnujący nigdy nie wygrywają”, ale w przypadku tytoniu prawdziwymi zwycięzcami są osoby, które rzuciły palenie. Pamiętajmy - zaangażowanie w pomoc palaczom w rzuceniu palenia ma kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia i ratowania życia. Dlatego warto podjąć walkę z nałogiem, warto przestać palić tytoń! A czas pandemii i zmagań z koronawirusem nas w tym utwierdził.
Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne:
Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą! Zaglądnij na http://jakrzucicpalenie.pl/
Więcej informacji o kampanii na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
oraz na Facebook https://www.facebook.com/WHO/videos/286560629830112.