WYSTAWY STAŁE
WYSTAWY CZASOWE
"Częstotliwości" - wystawa malarstwa Joanny Borkowskiej. Wernisaż: czwartek, 18 lutego, godz. 17:00
Czas trwania wystawy: od 18 lutego do 20 marca 2016.
Muzeum w Koszalinie przedstawia „Częstotliwości”, wystawę indywidualną malarstwa Joanny Borkowskiej. Termin częstotliwość oznacza powtarzalność jakiegoś zjawiska w określonym przedziale czasu i może odnosić się do dźwięku, fal elektromagnetycznych, w tym widzialnego promieniowania świetlnego, a nawet zapachu, tzn. wibracji na poziomie molekularnym. Częstotliwości są przejawem cyklicznego ruchu rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
Podczas „Częstotliwości” będzie można obejrzeć wybór prac dużego i małego formatu z ważniejszych projektów Borkowskiej, niepokazywanych wcześniej w Koszalinie. W prezentowanych pracach widać, że artystka zafascynowana jest światłem i problematyką, dotyczącą percepcji kolorów przez człowieka, skupiając się na jego fizjologicznej reakcji pod wpływem barw, w opozycji do kulturowo przypisywanych im znaczeń. Sama artystka podkreśla, że interesuje ją astrofizyka, a szczególnie teoria E8. U Borkowskiej filozofia, nauka i sztuka łączą się na poziomie zgłębiania zagadnień dotyczących konstrukcji Wszechświata oraz roli człowieka, jako istoty wielowymiarowej, który poprzez zdolność zwiększania swojej częstotliwości być może jest w stanie łączyć się z różnymi wymiarami.
Joanna Borkowska studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Paul Valery w Montpellier. Tytuł doktora otrzymała w 2004 na UJ w Krakowie, gdzie w latach 2001 - 2007 wykładała między innymi historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Jednak jej specjalizacją były ruchy dysydenckie, a w szczególności kataryzm, co zaowocowało wydaniem w 2006 roku książki pt.: „Kataryzm. Spór o dualizm średniowieczny”. Od 2008 roku Joanna Borkowska całkowicie poświęciła się malarstwu, które od ponad piętnastu lat jest jej największą pasją. Artystycznym debiutem Borkowskiej była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2009 roku. Następnie w 2010 jej prace można było zobaczyć w krakowskim CSW - Solvay. Wzięła udział w Biennale we Florencji w 2009 roku, reprezentując województwo zachodniopomorskie, natomiast w 2010 została zaproszona na targi sztuki Art Monaco'10 oraz Step09, gdzie w Muzeum Narodowym Techniki i Nauki w Mediolanie zaprezentowała projekt indywidualny „Wymiary”. W 2013 artystka miała wystawę w Warszawie, a następnie wzięła udział w wystawie zbiorowej w Zurychu organizowanej przez kuratorkę i znaną kolekcjonerkę Gigi Kracht. W 2014 dwa projekty artystki „Sekrety” i „Pamięć kamienia” wygrały międzynarodowy konkurs na rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Matadero w Madrycie, gdzie efekt jej pracy można było podziwiać do kwietnia 2015 roku. Prace artystki znajdują się w kilku prestiżowych kolekcjach prywatnych głównie w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Wystawie będzie towarzyszył katalog częściowo stworzony dzięki funduszom z Urzędu Miasta w Koszalinie.
Wystawa malarstwa Gabrieli Trynkler - do 10 lutego.
Gdańszczanka. W latach 1979 – 82 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
W 1993 roku, przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego, podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Nawiązała również kontakty z London Group. W 2005 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, w 2010 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury , a w roku 2013 Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego.
Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i prawie w stu pokazach
zbiorowych w kraju i za granicą /Niemcy, Belgia, Francja, Holandia , Szkocja i Litwa.
Kolędować Małemu - Do 10 lutego.
Wystawa zamykająca cykl ekspozycji poświęconych atrybutom świąt Bożego Narodzenia, opowiada o kolędnikach z dwóch regionów: Kaszub i Żywiecczyzny.
Zabytek Miesiąca - od 1 lutego.
Zaprezentowany zostanie szyld zamka drzwiowego znalezionego podczas badań archeologicznych w Wyszeborzu. Bogato ornamentowany, z tajemniczymi inicjałami w górnej części, w kolorystyce złota. Serdecznie zapraszamy.
IMPREZY
W Samo Południe - Soboty w Muzeum - 6 lutego (sobota) 2016 roku, godz. 12:00.
Wstęp wolny
W pierwszą sobotę lutego „W Samo Południe” odbędzie się pierwszy wykład nowego cyklu spotkań z muzealnikami. W celu poznania historii muzealnictwa, nie tylko koszalińskiego, 6 lutego posłuchamy Pana mgr Ignacego Skrzypka. Kolejne spotkania będą dotyczyć ciekawostek oraz historii muzealnych, przedstawianych przez pracowników Muzeum w Koszalinie. Spotkanie odbędzie się na I piętrze gmachu głównego (dawna przestrzeń Galerii Jednego Obrazu) Muzeum w Koszalinie.
Na ratunek miłości, czyli Walentynki w Muzeum! - 14 lutego (niedziela) 2016 roku
godz. 10:00 – 16:00 Wstęp wolny
W te Walentynki dzielny kasztelan Dawid będzie poszukiwał klucza do serca ukochanej Młynareczki. Zadaniem przybyłych będzie odczarowanie złego urok rzuconego przez wiedźmę. Będzie można tego dokonać rozwiązując muzealne zadania.
„Giełda kolekcjonerska” - 13 lutego (sobota), godz. 11:00–14:00,
Impreza cykliczna, odbywająca się w każdą drugą sobotę miesiąca, podczas której swoje zbiory prezentują kolekcjonerzy indywidualni oraz członkowie stowarzyszeń skupiających miłośników historii. Zgłoszenia udziału kolekcjonerów przyjmowane są nie później niż trzy dni przed datą spotkania, tel. 94 343 20 11
EDUKACJA
Muzeum w Koszalinie zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia organizowane w ramach „Zimy w muzeum” od 1 lutego do 12 lutego.
Propozycja dla grup zorganizowanych
(od wtorku do piątku, w godzinach 10:00–14:00)
Tematy zajęć:
Zgłoszenia przyjmowane będą, nie później niż w dniu poprzedzającym wizytę w muzeum, w Dziale Oświatowym (tel. 94 343 20 11). Wszystkie formy zajęć prowadzonych w ramach „Zimy w muzeum”, dzięki dofinansowaniu ze środków Pełnomocnika Prezydenta Koszalina do spraw Uzależnień, są bezpłatne. Materiały zapewniają organizatorzy.
INFORMACJE OGÓLNE
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37
tel. 094 343 20 11
Muzeum jest czynne dla zwiedzających od godz. 10:00 do 16:00.
(w poniedziałki Muzeum jest nieczynne).
Ceny:
W środy wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny (na ekspozycje czasowe obowiązuje stała opłata za wstęp).
Wstęp na wernisaże wystaw jest bezpłatny.
Bilet wstępu uprawnia do zwiedzania wszystkich ekspozycji w budynkach Muzeum przy ul. Młyńskiej (wyjątkiem jest bilet wstępu na jedną wystawę, który uprawnia do wstępu na jedną wybraną przez zwiedzającego ekspozycję).
Bilety sprzedaje się do pół godziny przed zamknięciem Muzeum. Bilety ulgowe sprzedaje się po okazaniu odpowiednich dokumentów.
Oprowadzenie po ekspozycjach odbywa się po wcześniejszym uzgodnieniu.