a okolicznościowa ekspozycja zwraca uwagę na witraże gabinetowe – wyjątkowe, mało znane szklane dzieła sztuki, które w XVI i XVII wieku powszechnie zdobiły okna ewangelickich kościołów na Pomorzu. Zachowana do dziś - ciągle jeszcze znaczna - liczba tych prawdziwych skarbów dawnego witrażownictwa wyróżnia nasz region w skali całego kraju.
Ekspozycję, której głównym wątkiem są XVI i XVII-wieczne witraże gabinetowe wzbogacają eksponaty związane z historycznym wyposażeniem dawnych pomorskich świątyń ewangelickich; malarstwa, rzeźby, przedmiotów liturgicznych od XVI wieku do lat 30. XX wieku.
Zaprezentowane dzieła sztuki i obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie i Muzeum Regionalnego w Szczecinku.
Towarzyszący wernisażowi wykład Krystyny Rypniewskiej, kustosza Działu Sztuki Dawnej koszalińskiego muzeum przybliży postać przedwojennego słupskiego artysty Rudolfa Hardowa , zapozna z jego biografią, twórczością, działalnością pedagogiczną i społeczną, ale nade wszystko przedstawi jego niezwykłe dzieło jakim jest dokumentacja witrażyków z XVI i XVII wieku zdobiących okna wiejskich kościołów historycznego Pomorza.