Wigilia w tym roku przypada w piątek, 6 stycznia. W tym dniu obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria", czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku o nazwie „tetrapod" ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.
W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi Liturgii.
Na terenie dawnego województwa zachodniopomorskiego znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa.
W Koszalinie, w piątek 6 stycznia 2016 r. o godz.21.00 wierni Cerkwi Greckokatolickiej wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką, proboszczem koszalińskiej parafii świętować będą Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) oraz Pasterkę, zaś w sobotę 7.I.2017, czyli w pierwszy dzień świąt o nabożeństwo odbędzie o godz.9.30.
Zaś we niedzielę, czyli drugi dzień świąt proboszcz będzie odprawiał mszę o godz.9.30. Natomiast w trzeci dzień świąt, czyli w poniedziałek msza będzie odprawiana o godz.9.30.
Cerkiew greckokatolicka w Koszalinie znajduje się przy ul. Niepodległości 24-26.
7 stycznia br. (sobotę) zgodnie z kalendarzem juliańskim, wierni obchodzą Boże Narodzenie. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia Kościół greckokatolicki świętuje narodzenie Jezusa Chrystusa, w drugim czci Świętą Rodzinę, a w trzecim obchodzi wspomnienie pierwszego męczennika i diakona - świętego Szczepana. W świątyniach wystawiana jest w tych dniach specjalna ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. W centrum, na tle groty, spoczywa Matka Boża, obok której, w żłóbku przypominającym ołtarz, leży Dzieciątko. Jest Ono ściśle obwiązane opaskami, tak że przypomina zmarłego w grobie - jest to symbol misji, jaką ma do spełnienia na świecie. Ciemność groty narodzin symbolizuje możliwość odrodzenia, bo w ciemności zajaśniała światłość. Nad grotą usytuowana jest gwiazda, rzucająca światło na Maryję i Jej Syna - symbol łaski zesłanej w Jezusie przez Boga ludziom.
Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska z siedzibą w Przemyślu oraz diecezja wrocławsko-gdańska z siedzibą we Wrocławiu.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest najliczniejszym katolickim Kościołem wschodnim. Wspólnota ta liczy około 6 milionów wiernych. Duża część społeczności ukraińskiej asymiluje się, a święta są tym momentem kiedy o swojej wierze i pochodzeniu przypominają sobie uczestnicząc w mszach.
Znaczna część społeczności ukraińskiej obchodzi święta w obrządku prawosławnym. W Polce Cerkiew Prawosławna liczy ok. pół miliona wiernych, wśród których są zarówno Ukraińcy, Białorusini jak i Rosjanie.
Władyką eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej 19 czerwca 1999 został wybrany dotychczasowy protoihumen ojców bazylianów w Polsce o. Włodzimierz Juszczak. Katedrą Kościoła grekokatolickiego we Wrocławiu jest kościół pw. św. Wincentego i Jakuba, który w 1997 został przez Jana Pawła II ustanowiony katedrą nowopowstałej diecezji wrocławsko-gdańskiej i przekazany wszystkim wiernym, których reprezentował pierwszy biskup ks. Teodor Majkowicz.