Artysta urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Jest jednym z czołowych polskich poetów pokolenia Kolumbów. Jak sam mówi, jego życie przebiegało: „jak życie wszystkich ludzi urodzonych w ’21 roku. Szkoła powszechna, harcerstwo, sodalicja… itd. Wszystko zupełnie przeciętne. Bez odchyleń.”
Jako poeta debiutował jeszcze przed wojną, w roku 1938, publikując wiersze w rozmaitych czasopismach. W czasie wojny pracował jako goniec w Zarządzie Miejskim w Radomsku, a później jako rzeczoznawca „od mioteł” w stolarni fabryki mebli „Thonet”. Działał również w podziemnych strukturach Armii Krajowej.
Jego debiutancki tom wierszy „Niepokój” ukazał się w 1947 roku i był wielkim wydarzeniem literackim. Prostota i powściągliwość języka poetyckiego zbliżająca go do prozy - wyjątkowość tej poetyki ukonstytuowała osobny typ wiersza zwany różewiczowskim. Był także twórcą opowiadań i dramatów. Wielokrotnie nagradzano go różnymi wyróżnieniami, przyznano mu m. in. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów: Wrocławskiego, Jagiellońskiego i Warszawskiego.
Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 roku w wieku 93 lata.
Rocznicowe czytanie poezji jest inicjatywą poetki Aliny Bożyk z Nowego Sącza, Patrycji Klary z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Yvette Popławskiej z Belgii. W różnych miastach Polski oraz Belgii, o tej samej porze w różnych środowiskach odbywa się czytanie wierszy.
Koszalińska Grupa Poetycka przyłącza się do tej inicjatywy. Chęć czytania poezji zadeklarowały: Lech Kamiński, Krystyna Pilecka, Andrzej Badowski, Anna Żabińska, Stanisława Schreuder, Agnieszka Miszczor, Regina Adamowicz, Grażyna Piekarewicz. O artyście opowie Krystyna Pilecka. Oprawą muzyczną zajmie się Mini Studio Poezji i Piosenki z Centrum Kultury 105 pod kierownictwem Ewy Turowskiej.
Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny.