Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w październiku 2011 roku pod hasłem „Modernistyczny Koszalin po 1945 roku. Lokalna tradycja awangardy i nowoczesność".
Organizatorzy festiwalu skupili się na poszukiwaniu i eksplorowaniu związków pomiędzy współczesnym Koszalinem, a jego historią i kontekstem społeczno-politycznym.
Festiwal miał przypomnieć o tradycjach modernistycznych Koszalina, artystach tworzących w tamtych czasach, o plenerach osieckich i ich rezultacie jakim jest pokaźny zbiór nowoczesnej sztuki polskiej zwanej „Kolekcją osiecką”.
Miał też wywołać dyskusję o miejscu dla sztuki nowoczesnej w naszym mieście. Jednym w ważnych elementów festiwalu było zaproszenie artystów wizualnych do stworzenia efemerycznych interwencji artystycznych stanowiących dialog z zapomnianymi miejscami Koszalina.
W sympozjum towarzyszącym festiwalowi wzięli udział historycy, literaturoznawcy, historycy sztuki.
Do wykonania interwencji artystycznych w przestrzeni miasta został zaproszony m.in Rafał Jakubowicz prezentujący swoją pracę we wnętrzu biblioteki publicznej, Diana Rönnberg, wykonująca performance „Koncert dla Marchlewicza”, Robert Knuth
i jego „Rzeźba hybrydowa”. Wszyscy uczestnicy festiwalu oraz członkowie
Warsztatu Koszalin wzięli udział w zbiorowej akcji „Odpalenie Hasiora”.