To pierwsza odsłona wystawy fotografii prasowej „Obiektyw” w Galerii MPS. W zamyśle wystawa ma odbywać się cyklicznie i prezentować najciekawsze i najbardziej poruszające fotografie prasowe z minionego roku.
Na ekspozycję w Galerii MPS składają się prace trojga koszalińskich fotoreporterów od lat związanych z mediami jako ich pracownicy lub freelancerzy: Magdy Pater, Izabeli Rogowskiej i Radosława Brzostka. Wystawa prezentuje zdjęcia dokumentujące wydarzenia, jakie miały miejsce w 2024 roku w Koszalinie i w regionie, a które ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, tygodniku „Miasto” i „Gazecie Wyborczej”. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak fotoreporterzy przy pomocy swoich obiektywów uchwycili kluczowe momenty i historie, kształtujące naszą rzeczywistość w minionym roku.
Magda Pater urodziła się w 1978 r. Studiowała na wydziale fotografii University of West London. Na stałe mieszka w Koszalinie. Zajmuje się fotografią prasową – dokumentuje wydarzenia społeczne, kulturalne, polityczne i sportowe. Swoimi zdjęciami ilustruje także publikowane w prasie reportaże. Jako fotoreporterka od 2019 r. jest związana na stałe z gazetą „Miasto. Tygodnik Koszaliński”. Od 2021 r. współpracuje także z koszalińską redakcją „Gazety Wyborczej”. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas licznych warsztatów – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W pracy ceni sobie różnorodność, dynamikę i kontakt z ludźmi.
Izabela Rogowska od wielu lat jest związana z teatrem. W 1989 r. z rodzinnego Wałbrzycha przyjechała do Słupska, gdzie pracowała w Państwowej Orkiestrze Kameralnej i Teatrze Impresaryjnym (od 2005 r. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica) w Biurze Obsługi Widza. W 1992 r., wraz z mężem, aktorem Wojciechem Rogowskim, przeniosła się do Koszalina. Studiowała dziennikarstwo. Od 2009 r. pracuje w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym – najpierw w biurze promocji, a od 2018 r. jako inspicjentka. Jak mówi, fotografia towarzyszy jej od wielu lat. Specjalizuje się w fotografii scenicznej, teatralnej i koncertowej. Prowadzi własną firmę fotograficzną. Jej zdjęcia publikuje lokalna prasa, m.in. „Gazeta Wyborcza”.
Radosław Brzostek urodził się i wychował w Mrągowie, a po maturze kontynuował edukację w stolicy. Ukończył nieistniejące już Warszawskie Studium Fotograficzne im. Jana Bułhaka. Do Koszalina przyjechał na początku lat 90. Pracę w lokalnych mediach zaczął w 1992 r. od „Gońca Pomorskiego”, później przeniósł się do „Głosu Koszalińskiego”, gdzie pracuje do dziś. Mówi o sobie, że prawdopodobnie jest najstarszym wiekiem i stażem fotoreporterem w Koszalinie. Współpracował m.in. z „Ekspresem Wieczornym”, „Zielonym Sztandarem”, „Miliarderem”, „Poznaniakiem”, „Dziennikiem Wielkopolskim”, „Gazetą Wyborczą”, „Życiem na Gorąco” i „Super Ekspresem”. Mówi, że mimo zmian w mediach i pogoni za kliknięciami, nadal interesuje go człowiek w zmieniającym się otoczeniu, sytuacjach i czasie. „Kocham tę pracę i lubię być w centrum wydarzeń” – mówi.