W Przewodniku w sposób fachowy, ale i przystępny przedstawionych zostało ponad pięćdziesiąt obiektów, podzielonych na trzy kategorie: cmentarzyska, grodziska oraz placówki muzealne z wystawami archeologicznymi. Ponieważ książka ma zachęcić czytelników do „wyjścia w teren", autorzy wybrali obiekty o widocznej i czytelnej – także dla początkującego miłośnika archeologii – formie terenowej. Mapki oraz zawarte w tekście wskazówki ułatwiają dotarcie do celu (pieszo lub rowerem), a przystępny opis pomaga przygotować się na spotkanie z zabytkowym obiektem. Dodatkowymi atutami książki są atrakcyjne fotografie oraz rozdziały przedstawiające najdawniejsze dzieje opisywanego terenu i historię pomorskiej archeologii - w ten sposób staje się ona ciekawą lekturą także dla zwolenników "turystyki kanapowej". ;-)
Organizatorami promocji w Domku Kata są: Wydawnictwo Region, Muzeum w Koszalinie i Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog". W spotkaniu wezmą udział autorzy książki. Bedzie też można kupić wszystkie przewodniki z serii archeologicznej w promocyjnych cenach. Wstep wolny.
AUTORZY
Piotr Kalka (1977) – absolwent UMK, archeolog, społecznik, edukator, wieloletni prezes gdyńskiej fundacji „Pro turris”, autor artykułów i książek dotyczących najdawniejszych dziejów Pomorza oraz uczestnik wielu ekspedycji badawczych, obecnie pracujący jako archeolog w Muzeum II Wojny Światowej i zajmujący się badaniami na Westerplatte. W serii przewodników Archeologiczne Zabytki Pomorza odpowiada za ich treść merytoryczną, kontakty ze środowiskiem archeologicznym i muzealniczym.
Prywatnie jest niepoprawnym bibliofilem, kolekcjonerem staroci, miłośnikiem dziwnej muzyki i starych filmów. Jak sam mówi o sobie – słabo pływa, ale za to dobrze gotuje.
Jarosław Ellwart (1967) – gdynianin, z zawodu inżynier ochrony środowiska, prowadzący od ponad 30 lat działalność wydawniczą pod szyldem WYDAWNICTWO REGION. Jest autorem kilkudziesięciu przewodników turystycznych i albumów prezentujących walory i atrakcje Pomorza. Podczas prac nad przewodnikami w serii AZP zajmował się logistyką (jako kierowca i organizator noclegów) oraz dokumentacją zdjęciową.
Z zamiłowania fotograf i krajoznawca, pasjonat skandynawskich kryminałów, zbieracz starych map i grzybów. Pływa przyzwoicie i zazwyczaj wie, gdzie w okolicy dobrze dają zjeść. Zgodnie z maksymą „podróże kształcą wykształconych”, obecnie w murach Akademii Pomorskiej w Słupsku zgłębia wiedzę literaturoznawczą.