Piątek 24 maja
10.00-15.00
Oprowadzanie po wystawie „Pradzieje Pomorza”
W ramach obchodów Dni Koszalina zapraszamy serdecznie na naszą wystawę stałą Pradzieje Pomorza. Pomiędzy 10.00 a 15.00 spotkacie na niej naszego archeologa, Andrzeja Kasprzaka, który wszystkim chętnym opowie o zamierzchłych czasach. Czasach pierwszych rolników, kowali-czarowników, tajemniczych Gotów i słowiańskich przybyszów. Uchyli również rąbka tajemnicy zawodu archeologa.
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, sala wystawowa Pradzieje Pomorza
Wstęp wolny
Piątek 24 maja
17.00
Miejsce zbiórki: dziedziniec muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39
Spacer „Śladami koszalińskich masonów”
W roku 1780 pewien nocny stróż z Koszalina był świadkiem przerażającego wydarzenia. Otóż zauważył on, jak z siedziby koszalińskiej loży kilku ubranych na czarno mężczyzn wynosi ciężką trumnę... Co się w niej mogło kryć i gdzie podążył mroczny kondukt?
Postaramy się na to odpowiedzieć w czasie spaceru historycznego "Śladami koszalińskich masonów". Razem podążymy tropem tajemniczego konduktu, postaramy się rozwiązać zagadki i poznamy ciekawostki z dziejów koszalińskiej loży wolnomularskiej. Spacer poprowadzi Andrzej Kuczkowski.
Ilość miejsc ograniczona - na spacer obowiązują zapisy – kuczkowski@muzeum.koszalin.pl
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39
Wstęp wolny
Sobota 25 maja
10.00-15.00
Bitwy i Dowódcy - mini wystawa złożona z planszowych gier strategicznych
Na wystawie Bitwy i Dowódcy zaprezentujemy bogatą kolekcję strategicznych gier planszowych. Przedstawiają one przełomowe bitwy w historii świata, które wpłynęły na losy całej ludzkości oraz kampanie, które przeważyły o zwycięstwie lub przegranej.
Gry te, są nie tylko rozrywką, ale również wyjątkową lekcją historii przedstawioną w atrakcyjny sposób. Wymagają od gracza planowania i rywalizacji, jednocześnie ciesząc oko oprawą graficzną.
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, salka edukacyjna
Wstęp wolny
Sobota 25 maja
12.00
W Samo Południe
Odkrywamy tajemnice koszalińskiego klasztoru cysterek.
Kiedy powstał koszaliński konwent cysterek? Czemu jako jeden z nielicznych na Pomorzu powstał w obrębie średniowiecznego miasta? Jak wyglądał przeciętny dzień koszalińskich mniszek? Kto został pochowany w prezbiterium kościoła klasztornego?
O dziejach koszalińskiego klasztoru cysterek, istniejącego niemalże 300 lat, opowie Andrzej Kuczkowski, archeolog prowadzący wykopaliska na terenie konwentu.
Ilustracja: jeden z tajemniczych pochówków odkrytych na terenie koszalińskiego klasztoru.
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, sala wystawowa Pradzieje Pomorza
Wstęp bezpłatny
Sobota 25 maja
10.00
11.30
13.00
Oprowadzanie po wystawie stałej „Koszalin od średniowiecza do współczesności”.
Historia obrazu…
Serdecznie zapraszamy na obchody Dni Koszalina do naszego muzeum, gdzie wraz z pracownikiem Działu Historycznego Jackiem Adlerem prześledzimy dzieje koszalińskiego grodu przechodząc przez wystawę stałą "Koszalin od średniowiecza do współczesności". Poznamy historię Koszalina w okresie średniowiecznym, przez pryzmat miasta hanzeatyckiego i rezydencji książęco-biskupiej. Następnie przeniesiemy się w czasy nowożytne, kiedy w Koszalinie umiejscowiony został garnizon wojsk pruskich, a od XIX wieku znajdowała się w nim stolica rejencji. Podczas zwiedzania wystawy zatrzymamy się na dłuższą chwilę przy jednym z zabytków, a mianowicie przy obrazie, na którym przedstawiona została scena wizyty króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I po wielkim pożarze Koszalina w 1718 r. Pracownik Działu Sztuki Dawnej Jagoda Marciniak, która prowadzi badania nad tym dziełem, przedstawi nowe ustalenia dotyczące zabytku: nakreśli jego historię, uchyli rąbka tajemnicy wskazując na szczegóły przedstawione na obrazie, które pozwalają go wydatować, oraz opowie o autorze malowidła. Ponadto przyjrzymy się bliżej koszalińskiemu browarnictwu i tajemniczej loży masońskiej "Maria zum goldenen Schwert", zajrzymy do międzywojennej kawiarni, aby zakończyć podróż przez dzieje Koszalina w 1945 r.
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, na wystawie "Koszalin od średniowiecza do współczesności"
Wstęp bezpłatny
DNI KOSZALINA W ZAGRODZIE JAMNEŃSKIEJ
Sobota 25 maja
Co godzinę od 10.00 do 14.00
Oprowadzanie po wystawie stałej w Zagrodzie Jamneńskiej.
Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej w Zagrodzie Jamneńskiej.
Zagroda Jamneńska, ul. Jamneńska 24, wystawa stała
Wstęp bezpłatny
Sobota 25 maja
11.00-15.00
Jamno w Twoim Kadrze - plener fotograficzny.
W ramach obchodów Dni Koszalina zapraszamy do wzięcia udziału w plenerze fotograficznym „Jamno w Twoim kadrze”. 25 maja, w godzinach 11-15, udostępnimy Państwu wystawę w Zagrodzie Jamneńskiej, a także zachęcimy do spaceru po Jamnie, które niewątpliwie kryje w sobie wiele ciekawych motywów fotograficznych. Będzie istniała również możliwość sfotografowania wnętrza zabytkowego kościoła. Najciekawsze zdjęcia powstałe na plenerze zostaną pokazane na wystawie w Muzeum w Koszalinie.
Na plener obowiązują zapisy - michalik@zagrodajamno.pl
Zagroda Jamneńska, ul. Jamneńska 24
Udział w plenerze jest bezpłatny.