Ala, fot. FB/Integracja Ty i Ja - 5 Września 2023 godz. 21:07
Inauguracja koszalińskiego 20. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja zbiegła się w czasie z wypowiedzią ministra edukacji Przemysława Czarnka, który chce "postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej"
Ideą "Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja od 2003 roku jest to, że on łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii".
Tymczasem w Węgrowie minister Czarnek stwierdził: "Finansujemy budowę, rozbudowę i modernizację szkół specjalnych po to, żeby postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej. My włączamy dzieci w życie dorosłe najlepiej w szkołach specjalnych, bo tu mamy znakomitą kadrę - dodał. Dodał, że "my włączamy dzieci w życie dorosłe najlepiej w szkołach specjalnych, bo tu mamy znakomitą kadrę". - W tej szkole pracuje 151 nauczycieli świetnie do tego przygotowanych, tylko wszyscy potrzebujemy znakomitych warunków do pracy i takie znajdujemy - i tu w Węgrowie, i w Kozienicach, i w powiecie lubelskim, i w powiecie opolskim, i w wielu innych miejscach, w których takie szkoły są budowane - mówił Czarnek.
Organizatorzy festiwalu współpracują z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami i osobami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. Małe Festiwale Ty i Ja odbywają się w ponad trzydziestu miejscowościach Polski. Organizują je lokalni animatorzy kultury, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach.
Już sześciokrotnie festiwal był gościem w Parlamencie Europejskim, a także przebywał z wizytami studyjnymi w Londynie, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Litwie. W 2019 roku dołączył do europejskiej sieci dostępnych festiwali filmowych Be-In.
W tym roku zaprezentowanych zostanie 37 filmów. W konkursie weźmie udział 7 filmów amatorskich, 10 fabularnych i 14 dokumentalnych, wyświetlonych zostanie także 6 filmów pozakonkursowych. Filmy oceniać będzie profesjonalne jury oraz jury młodzieżowe złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej. Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty, spotkania i wykłady.