Udane starty szachistów

Autor Artur Rutkowski / fot. Hetman Politechnika Koszalińska 27 Marca 2015 godz. 6:26
Zawodnicy AKSz Hetman Politechnika Koszalińska uczestniczyli w III Szachowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozgrywanym w nowo powstałym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Impreza Szachowa była jedną z największych i najważniejszych w Polsce, gdyż swoją obecnością zaszczycili ją Prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz Prezydent Węgier János Áder.

Dla koszalińskich zawodników spełniło się też jedno z najważniejszych marzeń szachowych, czyli poznanie najlepszego polskiego szachisty Radosława Wojtaszka, który należy do szachowej elity świata. Dowodem tego są chociażby tegoroczne zwycięstwa z Mistrzem Świata z Norwegii Magnusem Carlsenem oraz nr 2 na świecie Fabiano Caruana z Włoch.

Co do samego turnieju to uczestniczyło w nim 843 szachistów podzielonych na 6 grup. W grupie do rocznika 2007 rywalizowała Nikola Grzesik, w grupie do rocznika 2005 rywalizowali Gracjan Grzesik (tegoroczny Mistrz Polski do lat 10), Filip Łuczak (tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski do lat 10) oraz Jędrzej Świta. W kategorii Open zagrał trener zawodników - Tomasz Kamieniecki.

Nikola Grzesik z wynikiem 6,5 pkt z 9 partii  zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt w grupie do rocznika 2007, która liczyła 103 zawodników

W grupie do rocznika 2005 startowało 193 zawodników. Gracjan Grzesik z wynikiem 7,5 pkt z 9 partii zajął drugie miejsce, co potwierdza jego wysoką formę z Mistrzostw Polski. Filip Łuczak 6,5 pkt zajął 9 miejsce. Jędrzej Świta 4,5 pkt zajął 59 miejsce.

Tomasz Kamieniecki grający w grupie OPEN zajął 59 miejsce (awans o 34 miejsca startowe) na 267 zawodników z wynikiem 5,5 pkt wygrywając w trakcie turnieju z Mistrzem Międzynarodowym Danielem Sadzikowskim z Polski oraz remisując z Mistrzem Międzynarodowym z Węgier Peterem Vargą.