Transgraniczne spotkanie odbyło się w Schwerinie. Zachodniopomorskiej delegacji przewodniczył członek zarządu województwa Robert Grzywacz.
Polsko-niemiecka współpraca na rzecz ochrony środowiska trwa od ponad 24 lat, a celem działalności Wspólnej Komisji jest rozwiązywanie problemów ochrony środowiska, ustalanie priorytetów współpracy oraz wymiana informacji o zagrożeniach po obu stronach granicy. Dotychczas odbyło się 13 plenarnych posiedzeń Komisji, przemiennie po stronie polskiej i niemieckiej. Województwo Zachodniopomorskie było ich gospodarzem siedmiokrotnie, ostatnio raz w październiku 2010 roku.
- Wierzę, że nasze kolejne posiedzenie pozwoli określić główne zadania, a także stworzyć podstawy do dalszej pogłębionej współpracy w ważnych aspektach dla natury i przyrody po obu stronach granicy - napisał w zaproszeniu Till Backhaus minister rolnictwa, środowiska i ochrony konsumentów Meklemburgii Pomorza Przedniego.
Podczas obrad poruszono kwestie struktur i kompetencji oraz aktualnych tematów pracy administracji zajmującej się dbałością o środowisko zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie.
Strona niemiecka za sprawą ministerialnych urzędników z Meklemburgii Pomorza Przedniego jak i przedstawicieli Krajowego Urzędu Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Przyrody zaprezentowała tematykę związaną z monitorowaniem jakości powietrza, realizacją unijnej dyrektywy w sprawie hałasu oraz wdrażaniem wspólnotowej, ramowej Dyrektywy Wodnej. Ocenie poddano również wyniki i cele polsko-niemieckiej współpracy w zakresie geoturystyki. Ciekawe wystąpienia przygotowali m.in. Arnold Fuchs o immisji zanieczyszczeń i gospodarowaniu odpadami, Hans-Joachim Schreiber o realizacji sieci Natura 2000 czy Beate Schwerdtfeger o polsko-niemieckich uzgodnieniach przy ocenie i gospodarowaniu transgranicznej części wód podziemnych Ost-Usedom.
Zachodniopomorskiej delegacji przewodniczył z kolei członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Robert Grzywacz, który odpowiada w nim za sprawy ochrony środowiska.
- To czternaste wspólne już posiedzenie naszej Komisji. Doceniając jej wieloletnie znaczenie dla rozwoju dobrosąsiedzkich kontaktów w dziedzinie ochrony środowiska pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim, a Krajem Związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie z niecierpliwością oczekuję na dalsze rezultaty naszej owocnej dotąd współpracy, współpracy opartej na rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska oraz wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń. Za niezwykle ważne i istotne uznaję możliwość zapoznania się z aktualnymi kompetencjami i strukturami organizacyjnymi administracji partnera. Liczę na wspólne wypracowanie priorytetów przyszłej kooperacji - przekonywał Robert Grzywacz.
W składzie delegacji po stronie polskiej znaleźli się także przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Z odczytami wystąpili m.in. dyrektor WOŚ Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Adamski, który przedstawił system gospodarowania odpadami w województwie zachodniopomorskim, a także dyrektor ZPKWZ Dorota Janicka prezentująca planowane wspólne działania polsko-niemieckie na rzecz parków krajobrazowych i zastępca dyrektora ZZMiUW Maciej Humiczewski, który zwrócił uwagę na kwestie poprawy zdolności retencyjnych i przeciwpowodziowych Międzyodrza. .