Zmiana w przepisach

Autor Patryk Pietrzala 19 Września 2014 godz. 15:04
W nadchodzącym sezonie w rozgrywkach Tauron Basket Ligi obowiązywać będą nowe przepisy w zasadach gry w koszykówkę.

Już od 1 października w życie wejdą nowe przepisy. Główne zmiany dotyczą obszarów półkoli bez szarży, przerw na żądanie, zegara 24 sekund po zbiórce w ataku oraz faulu technicznego.

Przerwy na żądanie:

Każdej drużynie mogą być przyznane dwie przerwy na żądanie w trakcie pierwszej połowy meczu. Trzy przerwy na żądanie w trakcie drugiej połowy meczu, przy czym nie więcej niż dwie z nich w ostatnich dwóch minutach tej połowy. Trenerzy będą mogli skorzystać również z przerwy na żądanie w każdej dogrywce.

W momencie, gdy zegar czasu gry wskazuje 2:09 do końca 4. kwarty, trener „drużyny A” zgłasza prośbę o pierwszą przerwę na żądanie w drugiej połowie. W momencie, gdy zegar czasu gry wskazuje 1:58, piłka wychodzi poza boisko i gra zostaje zatrzymana. Przerwa na żądanie dla „drużyny A” zostaje w tym momencie przyznana.

Faule ofensywne:

We wszystkich sytuacjach penetracji w kierunku obszaru półkola bez szarży, jakikolwiek kontakt spowodowany przez zawodnika ataku, będącego w powietrzu, z zawodnikiem broniącym, który znajduje się w półkolu bez szarży, nie powinien być orzekany jako faul zawodnika atakującego, chyba że zawodnik ataku używa nielegalnie rąk, nóg lub ciała. Przepis ten ma zastosowanie, gdy jednocześnie:

Zawodnik ataku, będąc w powietrzu, jest w posiadaniu piłki.

Wykonuje on próbę rzutu do kosza z gry lub podaje piłkę.

Zawodnik obrony dotyka jedną lub obiema stopami obszaru

Faule techniczne:

Gdy koszykarz zostanie ukarany dwoma przewinieniami technicznymi, jest zdyskwalifikowany do końca meczu. Najważniejszą zmianą jest jednak jeden rzut osobisty po przewinieniu. Następnie dla drużynie, która wykonywała rzut wolny, przysługuje posiadanie piłki.

Zegar 24 sekund:

Istotną zmianą jest również czas na wykonanie akcji po zbiórce w ataku:

Po tym, jak piłka dotknęła obręczy kosza przeciwników, na zegarze czasu akcji należy ustawić:

Dwadzieścia cztery sekundy, jeśli drużyna przeciwna wchodzi w posiadanie piłki.

Czternaście sekund, jeśli ponownie w posiadanie piłki wchodzi ta sama drużyna, która posiadała ją, zanim piłka dotknęła obręczy.