Holendrzy "rozjechali" Hiszpanów

Autor Artur Rutkowski 14 Czerwca 2014 godz. 4:36
Hiszpanie, nie tak wyobrażali sobie start w Mistrzostwach Świata w Brazylii 2014. Aktualni mistrzowie zostali "rozjechali" przez Holendrów, aż 1:5, z którymi cztery lata temu wygrali w finale mistrzostw. W pozostałych meczach Meksyk pokonał Kamerun 1:0, a Chile 3:1 wygrało z Australią.

Drugi dzień mundialu rozpoczął się od pojedynku Meksyku z Kamerunem. Przed pojedynkiem murowanym faworytem byli Meksykanie, a to dlatego, że w Kamerunie od kilkunastu dni kłócą się o premie. Od początku przewaga leżała po stronie drużyny z Ameryki Północnej, już w pierwszej połowie powinni prowadzić 2:0, ale sędziowie dwukrotnie nie uznali prawidłowo zdobytych bramek. Po zmianie stron wreszcie w 61 minucie Oribe Peralta dał Meksykowi prowadzenie. Więcej bramek już na Estadio Das Dunas Natal nie padło. Niestety głównym "aktorem" spotkania był Wilmar Roldan, arbiter z Kolumbii...

Meksyk  Kamerun 1 : 0 (1:0)

61' Oribe Peralta

Następnie cały świat zachwycał się popisami "Pomarańczowych" jak nazywa się drużynę Holandii. Przed spotkaniem dosłownie pewnie nikt nie sądził, że mistrzowie świata Hiszpanie zostaną w tak brutalny sposób upokorzeni. Mecz lepiej rozpoczął się dla zawodników z Półwyspu Iberyjskiego. W 27 minucie po rzucie karnym Xabi Alonso wyprowadził Hiszpanów na prowadzenie. Pod koniec pierwszej połowy Robin van Persie po wspaniałym prostopadłym podaniu pięknym "szczupakiem" nie dał szans na skuteczną interwencję Ikerowi Casillasowi. W drugiej połowie "Pomarańczowi" poszli za ciosem najpierw Arjen Robben dał prowadzenie swojej reprezentacji, a następnie De Vrij, ponownie Van Persie i Robben dobili mistrzów. Bardzo słabe spotkanie w barwach Hiszpanów rozegrał Casillas, który powinien zatrzymać, co najmniej dwa strzały Holandii. Ostatecznie Hiszpanie zostali upokorzeni 1:5.

Hiszpania  Holandia 1 : 5 (1:1)

27' Xabi Alonso - Robin van Persie 44',  Arjen Robben 53', Stefan de Vrij 65', Robin van Persie 72', Arjen Robben 81'

Na koniec dnia Chile zmierzyło się z Austalią. Początek wspaniale rozpoczął się dla tych pierwszych. Już po kwadransie gry Alexis Sanchez, na co dzień piłkarz Barcelony i Jorge Valdivia wyprowadzili swój kraj na prowadzenie 2:0. Australijczycy odpowiedzieli w 35 minucie bramką Tima Cahilla. W doliczonym czasie gry wynik spotkania na 3:1 ustalił Jean Beausejour.

Chile  Australia 3 : 1 (2:1)

12' Alexis Sanchez, 14' Jorge Valdivia, 92' Jean Beausejour - Tim Cahill 35'

GRUPA A

13 czerwca 2014, 18:00 – Natal (Arena das Dunas)

Meksyk – Kamerun 1:0 (0:0)

Bramka: Oribe Peralta 61

Meksyk: Guillermo Ochoa – Paul Aguilar, Francisco Javier Rodríguez, Rafael Márquez, Héctor Moreno, Miguel Layún – Héctor Herrera (90 Carlos Salcido), José Vázquez, Andrés Guardado (69 Marco Fabián) – Oribe Peralta (74 Javier Hernández), Giovani dos Santos

Kamerun: Charles Itandje – Cédric Djeugoue (46 Dany Nounkeu), Nicolas N'Koulou, Aurélien Chedjou, Benoît Assou-Ekotto – Stéphane Mbia, Alex Song (79 Pierre Webó), Eyong Enoh – Benjamin Moukandjo, Samuel Eto'o, Maxim Choupo-Moting

Żółte kartki: Moreno – Nounkeu

Sędziował: Wilmar Roldán (Kolumbia)

GRUPA B

13 czerwca 2014, 21:00 – Salvador (Itaipava Arena Fonte Nova)

Hiszpania – Holandia 1:5 (1:1)

Bramki: Xabi Alonso 27 (k) – Robin van Persie 44, 72, Arjen Robben 53, 80, Stefan de Vrij 64

Hiszpania: Iker Casillas – César Azpilicueta, Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Xabi Alonso (63 Pedro), Xavi – David Silva (78 Cesc Fàbregas), Diego Costa (63 Fernando Torres), Andrés Iniesta

Holandia: Jasper Cillessen – Daryl Janmaat, Ron Vlaar, Stefan de Vrij (77 Joël Veltman), Bruno Martins Indi, Daley Blind – Jonathan de Guzmán (62 Georginio Wijnaldum), Wesley Sneijder, Nigel de Jong – Arjen Robben, Robin van Persie (79 Jeremain Lens)

Żółte kartki: Casillas – De Guzmán, De Vrij, Van Persie

Sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy)

14 czerwca 2014, 0:00 – Cuiabá (Arena Pantanal)

Chile – Australia 3:1 (2:1)

Bramki: Alexis Sánchez 12, Jorge Valdivia 14, Jean Beausejour 90 – Tim Cahill 35

Chile: Claudio Bravo – Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara, Eugenio Mena – Charles Aránguiz, Marcelo Diaz, Jorge Valdivia (68 Jean Beausejour), Arturo Vidal (60 Felipe Gutiérrez) – Alexis Sánchez, Eduardo Vargas (88 Mauricio Pinilla)

Australia: Matthew Ryan – Ivan Franjić (49 Ryan McGowan), Alex Wilkinson, Matthew Špiranović, Jason Davidson – Matthew Leckie, Mile Jedinak, Mark Bresciano (78 James Troisi), Mark Milligan, Tommy Oar (69 Ben Halloran) – Tim Cahill

Żółte kartki: Aránguiz – Cahill, Jedinak, Mulligan

Sędziował: Desire Doue (Wybrzeże Kości Słoniowej)