1. MOTYWACJA
- Badania dowodzą, że osoby odchudzające się pod okiem dietetyka podczas regularnych cotygodniowych wizyt, 10 razy częściej osiągały optymalną wagę ciała niż osoby, które korzystały z pomocy specjalisty tylko raz na 3 tygodnie lub rzadziej– mówi Agnieszka Faryniarz, dietetyczka z Centrum Naturhouse w Koszalinie.
Osobom, które mają silną wolę łatwiej osiągnąć sukces, nieważne w jakiej dziedzinie. Niestety nie każdy z nas jest zdeterminowany w dążeniu do wyznaczonego celu i dość często nasza wewnętrzna motywacja szybko spada. W przypadku procesu odchudzania możemy uznać to za normę, ponieważ nasz stan emocjonalny ulega w tym czasie zmianom.
Rozpoczynając dietę jesteśmy pełni energii i chętni do działania. Utrata pierwszych 2-3 kilogramów bardzo nas cieszy. Wraz z upływem czasu i dalszego spadku masy ciała, często już mniejszego i nie tak spektakularnego jak na początku, odczuwamy pogorszenie nastroju. Zaczynamy łamać zasady diety i np. sięgamy po słodycze, co spowalnia tempo utraty kilogramów. Przychodzi punkt krytyczny, kiedy wiara we własne możliwości spada. To pierwszy krok do porzucenia diety i powrotu do dawnych nawyków żywieniowych oraz początkowej wagi. Ważne jest jednak, aby się nie poddawać. Osoby, które przetrwają ten trudny okres i kontynuują proces odchudzania, są już na prostej drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. W tym krytycznym momencie rola dietetyka jest nieoceniona.
Regularne spotkania z ekspertem ds. żywienia – najlepiej raz w tygodniu pomagają nam w wytrwaniu na diecie. Dietetyk wysłucha, wesprze, pochwali, ale też pomoże w modyfikacji diety lub indywidualnie dobierze suplementację, która pomoże nam w pozbyciu się przykrych dla nas dolegliwości.
2. ODPOWIEDNIA DIETA
Czyli jaka? Przede wszystkim zgodna z zasadami zdrowego żywienia propagowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pełnowartościowa, zbilansowana dieta zawierająca białka, węglowodany i tłuszcze w odpowiednich proporcjach jest receptą na sukces. Wykluczenie np. tłuszczy z menu przysporzy nam więcej złego niż dobrego. Część witamin takich jak A, D, E, K, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, rozpuszczalne są tylko w tłuszczach. Nie jedząc np. ryb wpływamy na spadek odporności swojego organizmu. Podczas odchudzania dobrze, aby plan żywieniowy był indywidualnie dobrany do naszych potrzeb i aby nie wykluczał żadnych z podstawowych grup produktów.
3. INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA
Powiedzmy sobie szczerze – nie ma ani diety cud ani suplementów, które w magiczny sposób spowodują ubytek zbędnych centymetrów w biodrach czy talii. No dobrze, więc po co suplementy, skoro odpowiednie jedzenie i ćwiczenia pozwolą osiągnąć sukces?
Powodów jest kilka. Podstawowym zadaniem suplementów diety jest uzupełnianie brakujących składników mineralnych i witamin w organizmie, które nie zawsze łatwo jest dostarczyć w optymalnych ilościach, gdy jesteśmy na diecie niskokalorycznej.
Suplementy faktycznie wspomagają odchudzanie poprzez pobudzanie procesów lipolizy, czyli rozkładu tkanki tłuszczowej. Szczególnie pomocne są wówczas ekstrakty z zielonej herbaty, kawy, karczocha, a także takie związki jak L-karnityna czy CLA.
Zdaniem wielu specjalistów ds. prawidłowego żywienia układ pokarmowy osób, którzy przyszli na pierwsze spotkanie z dietetykiem, często jest „zmęczony” niezdrowym żywieniem. Skutkuje to dokuczliwymi wzdęciami czy zaparciami. Wówczas warto sięgnąć po preparaty zawierające ekstrakty wspomagające trawienie, uzyskane z takich roślin jak ananas, papaja, koper włoski, karczoch, werbena bądź mięta.
Jak więc widać naturalna suplementacja ma wspomóc nasz organizm podczas długiego i trudnego procesu odchudzania. Suplementy diety nie mogą być jednak stosowane zamiast posiłku, a jedynie jako dodatek mający uzupełnić niedobory niezbędnych do funkcjonowania organizmu składników. Należy również pamiętać, aby przyjmowanie suplementu skonsultować z dietetykiem bądź lekarzem.
4. WYJŚCIE Z DIETY
Etap stabilizacji po zakończonym okresie utraty masy ciała jest bardzo ważny i to on zapobiega efektowi jo-jo. Wyprowadzenie z diety to tak naprawdę włączanie do codziennego menu produktów wcześniej zabronionych lub ograniczonych i zwiększanie kaloryczności posiłków z zachowaniem podstawowych zasad zdrowego żywienia. Jest to też etap, kiedy utrwalamy wiedzę żywieniową, którą zdobyliśmy podczas kuracji odchudzającej. Aby utrzymać motywację do zachowania szczupłej sylwetki, warto wtedy pozostać w kontakcie ze swoim dietetykiem, który przeprowadził nas przez etap utraty wagi.
Dzięki reedukacji żywieniowej, która trwa przez cały okres odchudzania jesteśmy mądrzejsi o wiedzę żywieniową, która pozwala nam dokonywać właściwych wyborów, podczas komponowania swojego codziennego menu, już po zakończeniu kuracji.
Odchudzając się z zachowaniem wymienionych zasad mamy zatem większe szanse na osiągnięcie szczupłej sylwetki niż działając w pojedynkę. Warto zatem spotkać się ze swoim dietetykiem i z nim zaplanować wspólną walkę o lepsze zdrowie i piękniejsze ciało.
Skuteczność odchudzania pod okiem dietetyków można sprawdzić w Centrum Naturhouse w Koszalinie przy ul. Cz. Domina3/7 (Pasaż Millenium) . Dzwoniąc pod nr tel. 94 316 02 11 lub 796 380 10 można umówić się na pierwszą wizytę w dogodnych dla siebie godzinach.
Można również skorzystać z zapisów online logując się tutaj.