Status Organizacji Pożytku Publicznego może uzyskać organizacja pozarządowa (z wyjątkiem partii politycznych, samorządów i związków zawodowych oraz organizacji pracodawców) bądź spółka kapitałowa, która powołana jest w celu nie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz prowadzi przez co najmniej 2 lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego. Dodatkowo organizacja musi spełniać inne kryteria dotyczące m.in. jawności działania i kontroli w organizacji.
Status OPP daje takie przywileje, jak m.in. prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, użytkowanie nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na preferencyjnych warunkach czy możliwość nieodpłatnego informowania o prowadzonej działalności poprzez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Posiadanie przez organizację statutu OPP nakłada na nią obowiązki sprawozdawczości, po to, aby zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydano pieniądze przekazywane przez darczyńców. Na obowiązki te składa się publikowanie i składanie w Departamencie Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dorocznego sprawozdania finansowego i merytorycznego.
Stowarzyszeniu Wpierania Rozwoju Politechniki Koszalińskiej przyznano status OPP w 2006r. Jednak organizacji tej nie ujęto w „Wykazie organizacji pożytku publicznego za rok 2013 uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych”, który opublikowano na stronie MPiPS. Wynika z tego, że SWRPK nie będzie mogło otrzymać wspominanego 1% podatku. – Ta sprawa jest w trakcie wyjaśniania. – podaje Kazimierz Szymański, zastępca przewodniczącego SWRPK.