Boże Narodzenie w Kościołach Wschodnich rozpoczyna się 13 dni po świętach obchodzonych w Kościele rzymskokatolickim. Trzydniowe świętowanie jest zwieńczeniem okresu 40-dniowego postu.
Wigilia przypada w poniedziałek, 6 stycznia. W tym dniu obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy. Potem wszyscy składają sobie życzenia, dzieląc się nie opłatkiem, lecz prosforą – pszennym chlebem.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.
Na terenie dawnego województwa zachodniopomorskiego znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa.
7 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim wierni obchodzą Boże Narodzenie. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia Kościół greckokatolicki świętuje narodzenie Jezusa Chrystusa, w drugim czci Świętą Rodzinę, a w trzecim obchodzi wspomnienie pierwszego męczennika i diakona - świętego Szczepana. światło na Maryję i Jej Syna - symbol łaski zesłanej w Jezusie przez Boga ludziom.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest najliczniejszym katolickim kościołem wschodnim. Wspólnota ta liczy około 6 milionów wiernych. Znaczna część społeczności ukraińskiej obchodzi święta w obrządku prawosławnym. W Polce Cerkiew Prawosławna liczy ok. pół miliona wiernych, wśród których są zarówno Ukraińcy, Białorusini jak i Rosjanie.
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicami Koszalina przejdzie orszak Trzech Króli. Podobne przemarsze zostaną zorganizowane m.in. w Szczecinku i Polanowie - tu orszak dojdzie na Świętą Górę Polanowską.