Od 1 stycznia br. za miesiąc pracy pracownik otrzyma ok. 1237 zł netto. Zmiana płacy minimalnej wpływa również na inne stawki i opłaty. Zależy od niej np. limit maksymalnej wysokości odprawy za zwolnienia grupowe (nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia, a więc 25,2 tys. zł). Wzrosła także wysokość minimalnego wynagrodzenia, które przysługuję pracownikowi za czas niewykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy czy dodatek za pracę w nocy. Warto podkreślić, że według analizy firmy Sedlak & Sedlak sprzed kilku miesięcy, płaca minimalna w naszym kraju jest bardzo niska.
Polska zajmuję 12 pozycję wśród 21 państw Unii, które posiadają regulację dotyczące jej wysokości. W przeliczeniu na euro minimalna płaca w naszym kraju wynosi ok. 393 euro. To aż kilka razy mniej niż w Luksemburgu (1874 euro) czy Belgii (1502 euro). Ponad 1400 euro zarabiają pracownicy zatrudnieni w Holandii, Irlandii i Francji. Nasz kraj wyprzedza również Wielka Brytania, Słowenia, Hiszpania, Malta, Grecja i Portugalia. Natomiast mniej niż w Polsce zarabia pracownik zatrudniony w m.in. Chorwacji, Słowacji, Estonii czy Czechach.
Warto dodać, że najniższe wynagrodzenie minimalne w Unii Europejskiej otrzymują mieszkańcy Rumunii (158 euro). Natomiast od 2015r. płacę minimalną zamierzają wprowadzić Niemcy. Stawkę ustalono na poziomie ok. 8,50 euro za godzinę, czyli ok. 35 zł.