- W czwartek, 26 września w Politechnice Koszalińskiej odbędzie Festiwal Nauki. Która to już edycja wydarzenia, które co roku przyciąga do uczelni tak wielu gości?
- W tym roku Festiwal Nauki odbędzie się już po raz trzynasty i tradycyjnie jest elementem Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki co znaczy, ze podobne wydarzenia mają miejsce nie tylko u nas, ale także w innych szkołach wyższych województwa zachodniopomorskiego.
- Dlaczego uczelnie co roku otwierają swoje drzwi przed ludźmi, którzy z nauką mają niewiele wspólnego?
- Właśnie dlatego, że świat nauki ze swojej natury jest hermetyczny. Aby choć trochę to zmienić, zapraszamy do zwiedzania laboratoriów, organizujemy wkłady, pokazy, słowem pragniemy pokazać, co robimy.
- Jakie atrakcje czekają na gości festiwalu w tym roku?
- Lista propozycji jest tak długa, że nie sposób wymienić wszystkiego. Poszczególne wydziały i instytuty zaprezentują to, czym się zajmują. Nie zabraknie pokazów robotów, będzie coś o skanerach 3D, o instrumentach geodezyjnych, o zastosowaniu kamery termograficznej, o turystyce, studenci pokażą swoje projekty, malarstwo, rysunek, biżuterię.
- W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się we wszystkich uczelnianych kampusach. Skąd taka decyzja?
- W każdym z wydziałów prowadzone są inne badania, wszędzie dużo się dzieje i warto tym się pochwalić. Dzięki nowej formule nasz festiwal zyska większy zasięg, będziemy mogli więcej pokazać, uwzględniając różne zainteresowania naszych gości.
- Do kogo jest adresowany Festiwal Nauki?
- Do wszystkich zainteresowanych. Oczywiście, organizując takie przedsięwzięcie myślimy o przyszłych kandydatach na studia. Jeśli odwiedzą uczelnię, zobaczą laboratoria, poznają wykładowców, studentów, wówczas być może zdecydują się podjęcie nauki właśnie u nas. Ale na Festiwal Nauki zapraszamy tych, którzy zechcą nas odwiedzić, bez względu na wiek. Dla każdego przygotowaliśmy coś interesującego, mile widziane będą najmłodsze dzieci, ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.
- Co oprócz spotkań z nauką zaproponujecie swoim gościom?
- Będzie występ muzyczny, studio telewizyjne live, pokazy ze światłem laserowym, nie zabraknie tradycyjnego poczęstunku wojskową grochówką.
- Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na Festiwalu Nauki.
Rozmawiała Alina Konieczna