Przesłanie festiwalu brzmi „Punkty styku. Sztuka przeciw wykluczeniu”. Głównym zamierzeniem działań III edycji festiwalu KOSZART jest stworzenie wspólnych przestrzeni kontaktu i porozumienia pomiędzy mieszkańcami miasta, osobami niepełnosprawnymi oraz kulturą i sztuką.
Działaniami podjętymi w ramach festiwalu organizatorzy pragną zwrócić uwagę na problem wykluczenia osób niepełnosprawnych funkcjonujący nie tylko w sferze społecznej, ale także w kulturze.
Jeśli sztuka wyjdzie poza neutralne przestrzenie galerii i muzeum, jeśli przeniesie się ją w przestrzeń publiczną, wówczas pojawi się szansa na stworzenie nowego zespołu relacji pomiędzy twórcami i osobami niepełnosprawnymi, a widzami festiwalu i mieszkańcami miasta.
Organizatorzy pragną nawiązać trójstronny, niewymuszony dialog pomiędzy pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi obywatelami oraz ludźmi kultury za pomocą realizacji wizualnych, wyeksponowanych w przestrzeni publicznej na bilbordach i muralach. Istotnym elementem tego fragmentu festiwalu będzie prezentacja kampanii artystyczno-społecznej „Jesteśmy super…” Michała Bałdygi i MOON.
W ramach festiwalu będą również podjęte integracyjne działania warsztatowe pod tytułem „Wymiana” . Powstanie też wielki portret Janiny Ochojskiej i Marcina Kornaka na murze Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na placu Polonii.
Organizatorzy festiwalu to : Galeria Scena oraz Centrum Kultury 105. Koszalińską imprezę wspierają: Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, Koszalińska Biblioteka Publiczna, Galeria na Piętrze, Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki, Szczecin, Stowarzyszenie Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Szczecinie. Dyrektorem programowym festiwalu od pierwszej edycji jest historyk sztuki Ryszard Ziarkiewicz.
Wkrótce napiszemy o programie festiwalu oraz o jego uczestnikach.