Wybór kardynała Roberta Francisa Prevosta na papieża Leona XIV otwiera nowy etap w dziejach Kościoła katolickiego. Duchowny pochodzący z Chicago, zakonnik augustiański, teolog, misjonarz, profesor i doświadczony administrator — to sylwetka, która łączy głęboką duchowość z kompetencją organizacyjną oraz wrażliwość społeczną z doświadczeniem misyjnym. Nowy następca św. Piotra to postać dynamiczna, oddana służbie Kościołowi w jego wymiarze globalnym.
Urodzony 14 września 1955 roku w Chicago, Robert Francis Prevost od młodości związany był z Zakonem Świętego Augustyna. Wstąpił do nowicjatu w 1977 roku, a wieczyste śluby złożył cztery lata później. Po studiach teologicznych w Katolickiej Unii Teologicznej w Chicago, został skierowany do Rzymu, gdzie ukończył prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 roku.
Już w młodym wieku rozpoczął pracę misyjną w Peru, gdzie na przestrzeni lat nie tylko pełnił funkcje duszpasterskie, ale również wykładał w seminarium duchownym i uczestniczył w sądownictwie kościelnym. Był przeorem wspólnoty, dyrektorem formacyjnym, profesorem i wikariuszem sądowym archidiecezji Trujillo.
W 1999 roku został wybrany przeorem prowincji „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a już dwa lata później powierzono mu kierownictwo nad całym Zakonem Świętego Augustyna – został przeorem generalnym, funkcję tę pełniąc przez dwie kadencje aż do 2013 roku. Powróciwszy do Stanów Zjednoczonych, nie przestał być aktywny duszpastersko, a w 2014 roku został mianowany administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru, gdzie wkrótce został konsekrowany na biskupa.
Jako biskup diecezjalny aktywnie uczestniczył w życiu Kościoła peruwiańskiego, zostając m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru. Był także członkiem wielu kongregacji watykańskich, w tym ds. Duchowieństwa, Biskupów, Kościołów Wschodnich i Nauki Wiary.
W styczniu 2023 roku papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. We wrześniu tego samego roku został wyniesiony do godności kardynała w dekanacie Santa Monica.
Jako jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka i duchowny z ogromnym doświadczeniem duszpasterskim, naukowym i administracyjnym, kard. Prevost cieszył się zaufaniem w Watykanie oraz poza nim. Jego wybór na papieża nie jest zaskoczeniem dla obserwatorów życia Kościoła – był wymieniany w gronie najpoważniejszych kandydatów na konklawe.
Przyjmując imię Leon XIV, nowy papież nawiązuje do dziedzictwa św. Leona Wielkiego i jego następców, których pontyfikaty często kojarzone były z duchowym przewodnictwem i jednością Kościoła. Wybór tego imienia można odczytywać jako zapowiedź pontyfikatu skupionego na dialogu, odnowie biskupiego kolegium oraz umocnieniu wspólnot lokalnych w duchu synodalności.
Papież Leon XIV rozpoczyna swój pontyfikat w świecie pełnym wyzwań – zarówno tych duchowych, jak i społecznych. Jego doświadczenie w Ameryce Łacińskiej, pozycja w centralnych strukturach Watykanu oraz zakonne korzenie mogą stanowić solidną podstawę dla roli papieża XXI wieku – bliskiego ludziom, otwartego na zmiany, a zarazem zakorzenionego w tradycji.