W ciągu kilku dni długiego weekendu majowego koszalińscy policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących, w tym osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Ponadto, zatrzymano jednego kierowcę bez wymaganych uprawnień oraz dwóch mężczyzn, którzy mimo obowiązujących ich sądowych zakazów, zdecydowali się prowadzić pojazd.
Każdy z nich musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Przypomnijmy – za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy.
Długi weekend to również wzmożony ruch na drogach, co niestety przełożyło się na statystyki zdarzeń. Policjanci odnotowali 21 kolizji drogowych oraz jeden wypadek. Choć większość kolizji miała charakter niegroźny, każda z nich to efekt braku ostrożności, niedostosowania prędkości do warunków jazdy lub nieuwagi.
W trakcie kontroli drogowych jeden kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Z kolei wobec 44 kierujących, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, najczęściej poprzez jazdę z nadmierną prędkością, policjanci zastosowali postępowanie mandatowe.
Stan techniczny pojazdów pod lupą
Podczas działań kontrolnych funkcjonariusze zatrzymali 25 dowodów rejestracyjnych – głównie z powodu złego stanu technicznego pojazdów. To kolejny element troski o bezpieczeństwo – nie tylko kierujących, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu.
Działania prewencyjne – nie tylko obowiązek, ale konieczność
Kontrole trzeźwości oraz przestrzegania przepisów to jeden z priorytetów działań policji, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu drogowego. Policjanci przypominają, że każda decyzja o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień to świadome narażenie życia – własnego i innych.
– Mimo intensywnych działań i licznych apeli, wciąż spotykamy się z przypadkami rażącego łamania przepisów. Będziemy nadal prowadzić kontrole i stanowczo reagować na wszelkie przejawy nieodpowiedzialności – zapowiadają przedstawiciele koszalińskiej drogówki.
Długi weekend majowy za nami. Dla wielu był to czas odpoczynku i relaksu. Dla policjantów – kolejny sprawdzian i dowód na to, jak istotna jest konsekwentna obecność służb na drogach.