Podczas sesji Sejmiku marszałek województwa Olgierd Geblewicz przedstawił Radnym informacje o podjętych działaniach ze strony samorządowej. W poniedziałek sytuacja regionów dotkniętych powodzią była tematem nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu Związku Województw RP oraz Konwentu Marszałków. Odbyły się też robocze spotkania online Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej, które mają zająć się koordynacją działań.
– Koordynacja takiej pomocy nie jest łatwa, ale chcemy mądrze włączyć się w to wsparcie. Podczas posiedzenia Zarządu Związku Województw zdecydowaliśmy, że w kwestii pomocy materialnej i osobowej to dyrektorzy Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej ze wszystkich regionów, będą pełnili funkcję koordynującą. W tym miejscu apeluję do wszystkich NGO’sów, samorządowców i ludzi dobrej woli: jeżeli chcecie pomóc to szukajcie wsparcia poprzez ROPS-y – mówił marszałek Geblewicz podczas sesji.
Marszałek województwa zadeklarował także pomoc finansową dla poszkodowanych samorządów, z poszkodowanych województw. Obecnie opracowywana jest forma przekazania środków.
– Jeśli chodzi o kwestię finansową, zadeklarowałem w imieniu Sejmiku wsparcie finansowe dla poszkodowanych samorządów, z poszkodowanych województw. Dlatego dziś pod obrady wnoszę uchwałę . To uchwała deklaratywna wyrażające wsparcie dla regionów dotkniętych klęską żywiołową – mówił marszałek.
STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO WYRAŻAJĄCE WSPARCIE DLA REGIONÓW DOTKNIĘTYCH KLĘSKĄ ŻYWIOŁOWĄ
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r.,w południowo-zachodniej części kraju, solidaryzuje się z poszkodowanymi regionami i deklaruję gotowość do udzielenia wsparcia.
Konsekwencją tragicznych zdarzeń było wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia, na mocy którego wprowadzono stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
Sytuacja na zalanych terenach jest bardzo trudna. W wyniku powodzi zniszczeniu uległy szpitale, drogi, mosty, wały przeciwpowodziowe, infrastruktura wodna, kanalizacyjna, budynki publiczne, zabytkowe, budynki mieszkalne, usługowe i wiele innych. Są ofiary w ludziach. Sytuacja dynamicznie się pogarsza, a każda możliwa pomoc jest niezmiernie potrzebna i konieczna do udzielenia w możliwie najszybszym czasie. Trwa szacowanie skutków powodzi, jednak z racji, iż w chili obecnej zagrożenie zalaniem kolejnych obszarów nie minęło – oszacowanie nie jest jeszcze możliwe.
W tych okolicznościach, w ramach pomocy dla mieszkańców i samorządów, które najbardziej ucierpiały na skutek powodzi, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego deklaruję gotowość przyznania dla poszkodowanych samorządów, pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 2.000.000,00 zł, z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne w związku z usuwaniem skutków klęski żywiołowej, tj. skutków powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 roku.