Zygmunt Adamczyk, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie zapewnił, że aktualnie nie ma żadnego zagrożenia powodziowego w Koszalinie. Mimo to straż dysponuje oddziałem gotowym w każdej chwili do podjęcia ewentualnych działań. - Wysłaliśmy już cztery osoby do pomocy na południe. Mamy siedem kolejnych osób i dwa samochody, czekają na decyzje odnośnie użycia ich na południu – poinformował Zygmunt Adamczyk.
Jesteśmy w ciągłej gotowości i jeżeli tylko będziemy potrzebni, wyruszymy. Gdyby zaistniała taka potrzeba, w Koszalinie jest jeszcze 500 strażaków ochotników, którzy są w gotowości do niesienia pomocy - zapewnił. Komendant zwrócił się do mieszkańców o wsparcie rzeczowe i finansowe dla osób, które straciły cały dorobek swojego życia.
Ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej podziękował, za dary, które już udało się zgromadzić. - Jest to wielki odruch serca, by zawsze, kiedy dzieje się tragedia, zjednoczyć się i wspólnie działać. Jest to nasza piękna cecha narodowa, każdego z nas – powiedział ks. Łukasz Bikun.
Zwrócił uwagę na to, że mieszkańcy północnej Polski mają względny spokój i zaapelował o włączenie się do akcji pomocy powodzianom. Dary przyjmowane są w siedzibie Caritasu na ul. Domina. Magazyn główny znajduje się w Koszalinie, przy ul. Mieszka I 50 i czynny jest w godzinach 7:30-16:00. Akcję można wesprzeć również finansowo – szczegóły znajdziemy na stronie : caritas.pl.
Związek Harcerstwa Polskiego włączył się do służby. W Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 90 w godzinach 18:00-20:00 zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy.
- Powerbanki, ładowarki do telefonów, koce, ręczniki, worki na śmieci, miotły…to co będzie potrzebne do sprzątania – wymienił Przemysław Kluczkowski, instruktor Harcerzy „Zielony Szczep”- na razie akcje przewidujemy do środy, kiedy zbierzemy te najpotrzebniejsze rzeczy, żeby je wysłać – dodał.
W kolejnych tygodniach harcerze będą kontynuowali zbiórki. Zadeklarowano również pomoc przy sprzątaniu, koszalińscy harcerze zostaną wysłani na południe Polski.
Pracownia Pozarządowa to kolejna organizacja, która zajęła się zbiórką darów dla powodzian.
- Pracownia Pozarządowa skupia się na zbieraniu darów, które są najpilniej potrzebne, razem z harcerzami z „Zielonego Szczepu” planujemy wysłać szybkie, małe transporty. Zachęcamy darczyńców do podarowania przede wszystkim żywności bez gotowania, żywności instant, powerbanków naładowanych, środków czystości, rzeczy potrzebnych tu i teraz – powiedziała Monika Prus, Prezeska Pracowni Pozarządowej.
Dary zbierane są przy ul. Dworcowej 2/1, w poniedziałek i wtorek w godzinach 8:00-19:00. O Kolejnych terminach będziemy informować na bieżąco. W kolejnych etapach będą prowadzone zbiórki innych darów, żywności w puszkach, żywności do gotowania. Pracownia będzie współpracowała z Miastem i innymi organizacjami prowadzącymi zbiórki.
- Zachęcamy do kontaktu osoby chętne do wolontariatu na koszalińskich magazynach do ładowania rzeczy, przenoszenia, pakowania – dodała Monika Prus.
Do akcji włączyła się również szkoła podstawowa nr 3 w Koszalinie. W godzinach 7:30 - 17:30 zbierane są rzeczy pierwszej pomocy. Dyrektor SP 3 Wioleta Maksymowicz poprosiła mieszkańców, o przywożenie darów. Zapewniła również, że do akcji włączają się pozostałe koszalińskie szkoły i przedszkola.
Adam Bochra, przewodniczący Rady Osiedla Unii Europejskiej, zachęcił pozostałe koszalińskie rady do włączenia się do akcji zbiórki darów dla powodzian. Na ten moment działają punkty :
Centrum Handlowe Vendo Park, sklep ViVe Profit – ul. Holenderska 72 w godzinach 9:00 – 20:00,
Rada Osiedla Kretomino-Raduszka – ul. Kretomińska 8 w godzinach 18:00 – 20:00,
Osiedle Bukowe – ul. Bukowa 19 w godzinach 18:00 – 20:00 .
Urząd Miejski w Koszalinie udostępnił mieszkańcom budynek po byłym banku, prosimy zgłaszać się do Kancelarii Urzędu Miejskiego – ul. Rynek Staromiejski 6-7 w godzinach 7:30 – 18:00.
Urząd skoordynuje ponadto wszystkie działania w mieście, aby dary, szczególnie te większe, zostały odpowiednio zapakowane i dostarczone do miejsca zbiórki w Wałbrzychu.