Warsztaty dla młodzieży, realizacja programów rekomendowanych, kształcenie kadr, zwiększanie dostępności pomocy dla dzieci z FASD to przykładowe działania NGO’sów wspófinansowane w tym roku przez Urząd Marszałkowski w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, przemocy domowej oraz wspierające profilaktykę i promocję zdrowia psychicznego. Na ten cel została przeznaczona kwota prawie 630 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
12 projektów do realizacji
W tym roku do realizacji wybrano 12 projektów w otwartym konkursie ofert. Obejmują takie obszary jak: przeciwdziałanie uzależnieniom, przeciwdziałanie przemocy domowej oraz profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego.
– Organizacje pozarządowe mierzą z trudnymi tematami, wymagającymi odpowiedniego doświadczenia, wrażliwości, wiedzy. Potrzebne są zarówno skuteczne działania profilaktyczne, jak i działania środowiskowe. Aktualnym trendem w przeciwdziałaniu uzależnieniom jest zlecanie zadań publicznych partnerom społecznym, którzy realizują programy rekomendowane. A ich realizacja na Pomorzu Zachodnim idzie coraz lepiej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Te NGO podjęły się trudnych tematów
Za realizację tych zadań z tego konkursu odpowiadają następujące NGO’sy: Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym” (Koszalin), Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza (Szczecinek), Stowarzyszenie Kropka-Wolni od Uzależnień (Kołobrzeg), Zachodniopomorskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” (Szczecin), Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc” (Szczecin), Stowarzyszenie Wolontariuszy Da Du (Szczecin), Fundacja Motywacja i Działanie (Międzyzdroje), Fundacja „Razem Raźniej”, Stowarzyszenie „Pactum”, Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach, Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Fundacja Lambda Polska.
Jakie działania mogły liczyć na wsparcie?
W zależności od zadania przewidzianego w konkursie, możliwa była realizacja programów rekomendowanych, będących w bazie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, zwiększanie dostępności pomocy dla dzieci z FASD oraz ich opiekunów, działania w zakresie uzależnień behawioralnych, organizowanie kampanii społecznych oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej, przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, policji, organizacji pozarządowych z zakresu wprowadzania i przeprowadzania profilaktyki przemocy w lokalnych społecznościach itp.
Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty
„Da Du” z warsztatami w ośrodkach MONAR
Dzięki środkom z tego konkursu Stowarzyszenie Wolontariuszy Da Du realizuje zajęcia w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym skierowanych do pacjentów ośrodków stacjonarnych.
Takie zajęcia odbyły się w połowie lipca w Ośrodku Terapii Uzależnień MONAR w Grabowie. Pierwszym elementem zajęć były warsztaty skierowane do kadry ośrodków (m.in. zajęcia z uzależnień behawioralnych czy suicydalności). Drugim elementem były zajęcia edukacyjne dla młodych osób przebywającej w ośrodku.
Kolejne zajęcia zaplanowano w Grabowie oraz w Marianówku.
Wolni od Uzależnień
Z kolei Stowarzyszenie Kropka – Wolni od Uzależnień realizuje program Candis – krótkoterminowy programem terapii dla osób uzależnionych od marihuany lub innych przetworów konopi. Adresowany jest do osób powyżej 16 roku życia i wykorzystuje założenia i metodę dialogu motywującego oraz koncepcje behawioralno-poznawcze.
W trakcie 10 sesji terapii indywidualnej uczestnicy programu nabywają umiejętności ułatwiające utrzymywanie abstynencji, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, komunikowania się itd.
Skuteczność programu CANDIS jest potwierdzona. Z badań ewaluacyjnych prowadzonych po 3 i 6 miesiącach od zakończenia programu wynika, iż od 41 do 45 % osób, które ukończyły program zachowuje pełną abstynencję przy równoczesnej poprawie funkcjonowania w wymiarze rodzinnym, zawodowym, prawnym. Abstynencja została potwierdzona badaniami płynów ustrojowych. Kolejnych kilkanaście procent osób istotnie ograniczyło używanie substancji psychoaktywnych.
Obecnie z programu korzysta 5 osób.
„Młodzi-Młodym” z zajęciami we wrześniu
Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym” w ramach otrzymanej dotacji realizuje cztery programy rekomendowane. To: Program Wzmacniania Rodziny (zajęcia w kolejnej grupie ruszą w połowie września), Program FreD (grupowe będą realizowane w Koszalinie po wakacjach, o ile zbierze się grupa chętnych), Program Szkoła dla Rodziców oraz Program Laboratorium Wiedzy Pozytywnej.
W ramach tego ostatniego programu od połowy września zajęcia prowadzone będą dla nauczycieli, rodziców i uczniów w trzech szkołach (Koszalin, Borne Sulinowo, Darłowo).
„Unplugged” w 25 szkołach
Działania prowadzić będzie od września także Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza. Organizacja zajmie się po raz czwarty realizacją Programów Rekomendowanych „Unplugged”. Ich głównym celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych takich jak: alkohol, tytoń i narkotyki przez młodzież w wieku od 12 do 14 lat.
Realizacja programu dla uczniów zawiera 12 lekcji. Tematyka zajęć obejmuje takie zagadnienia jak: radzenie sobie z naciskiem grupowym, wiedza o czynnikach ryzyka i chroniących przed używaniem substancji psychoaktywnych, przyczyny i następstwa palenia papierosów czy umiejętność radzenia sobie z problemami.
„Unplugged” to także dwa spotkania dla rodziców prowadzone w formie wykładowo-warsztatowej.
Programem zostanie objętych 25 klas z powiatów: szczecineckiego, świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego oraz gryfickiego.
Profilaktyka w zakresie FAS/FASD
Z pomocą dla rodzin wychodzi także Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”, która realizuje zadanie pod tytułem „Wsparcie i profilaktyka w zakresie FAS/FASD”.
W ramach projektu prowadzona jest diagnoza Płodowego Zespołu Alkoholowego – FAS i innych zaburzeń ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD. Diagnoza odbywa się w zespole interdyscyplinarnym z udziałem lekarza, psychologa i terapeuty neurorozwoju.
Od rozpoczęcia projektu wprowadzono oddziaływania terapeutyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców. Projekt oferuje ponadto terapię pedagogiczną dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami zachowania, terapię bilateralnej integracji czy dogoterapię.
Dzieci i dorośli mają także możliwość skorzystania z konsultacji i wsparcia psychologicznego, natomiast opiekunowie dzieci z FASD raz w miesiącu spotykają się w grupie wsparcia.