Aby poinformować o swojej decyzji, trzeba przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" (ZUS-US-OFE-03). Można to zrobić do 31 lipca 2024 roku.
Skąd wziąć formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03
Na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl i w każdej placówce na sali obsługi klientów.
Oświadczenie można dostarczyć
- elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- osobiście – w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów,
- pocztą, na adres dowolnego oddziału ZUS.
Ważne!
Nie składają oświadczenia osoby, które:
- nie chcą zmieniać decyzji, którą podjęły w poprzednim oknie transferowym,
- osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.
Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamia się „suwak bezpieczeństwa". Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisywane są na subkoncie.
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze.
Jaki jest podział składki emerytalnej i czego dotyczy decyzja w oknie transferowym
Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:
- zapisana na jej subkoncie w ZUS,
- albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.