Ponadto Szpital zakupił ze środków własnych nowy tzw. pływający stół operacyjny, który stanowi wyposażenie Pracowni Elektrofizjologii i pozwala kardiologom na przeprowadzanie zabiegów w lepszych warunkach (dotychczasowy stół został już wyeksploatowany). Koszt tego zakupu to ok. 270 tys. złotych.
- Zabiegi ablacji wykonujemy od wielu lat – około 250 rocznie. Zabiegi ablacji według standardów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego są często jedyną metodą leczenia pacjentów ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca – argumentuje dr n. med. Elżbieta Zinka, Koordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.
- Przychyliłem się do wniosku pani doktor z uwagi na pilną potrzebę zastąpienia starego i wysłużonego stołu, nowym, funkcjonalnym stołem operacyjnym, który poprawi standard pracy personelu Kardiologii i jednocześnie zapewni pacjentom lepszy komfort. Zależy nam, by nasi pacjenci byli leczeni w jak najlepszych warunkach – mówi Piotr Sołtysiński, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
Dodajmy, że Szpital zainwestował wcześniej w Pracownię Hemodynamiki, która także działa na Oddziale Kardiologii. Udało się to dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego - ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego został kupiony nowy kardioangiograf i zmodernizowano Pracownię Hemodynamiki. Koszt tej inwestycji to 4,2 mln złotych.
W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie od ok. 30 lat działa jeden z najlepszych w województwie Oddziałów Kardiologii. Średniorocznie jest tu leczonych ok. 3700 pacjentów.
Choroby układu krążenia są wymieniane wśród najczęściej występujących przyczyn umieralności Polaków. W 2018 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano ogółem 18 557 zgonów, z czego z powodu chorób układu krążenia zmarło 8 005 osób (43,1%). Wśród osób powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53% wszystkich zgonów.