Rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK mówi: – Jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni również poza krajem – w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym kierunku zmierzają nasze plany na najbliższe lata.
W porównaniu z ubiegłym rokiem Politechnika Koszalińska awansowała o ponad 80 pozycji – z 296 na 210. Jeszcze lepszy wynik uczelnia uzyskała wśród szkół wyższych funkcjonujących w Unii Europejskiej. W 2023 r. uplasowaliśmy się na 748 miejscu, a obecnie zajmujemy 629.
– Poprawiliśmy swój zeszłoroczny wynik o ponad sto pozycji, awansując do siódmej setki instytucji szkolnictwa wyższego w UE na niemal 5 tys. wszystkich. Politechnika Koszalińska znajduję się w 15 proc. najlepszych uczelni w Unii Europejskiej! – dodaje dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia i koordynator – realizowanego przez Politechnikę Koszalińską – międzynarodowego projektu EU4Dual, który służy rozwojowi kształcenia dualnego, łączącego teorię z praktyką, czyli kształcenie z biznesem.
Projekt obejmuje nowoczesne kształcenie z elementami ekologicznej gospodarki i zdrowego stylu życia, jako aspektu społecznego. PK jest jedyną uczelnią w regionie zachodniopomorski biorącą w nim udział i jedną z 23 w kraju, które uczestniczą w podobnych, ale dotyczących innych obszarów, aliansów. W działalność naszego konsorcjum zaangażowane są europejskie przedsiębiorstwa. Poza Polską do EU4Dual należą pojedyncze uczelnie z: Niemiec, Hiszpanii, Francji, Austrii, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Malty.
Webometrics Ranking of World Universities to międzynarodowy ranking uczelni wyższych, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2004 r. Jego metodologia opiera się na przekonaniu, że widoczność instytucji szkolnictwa wyższego w internecie i cyfryzacja usług są tymi czynnikami, które decydują o prestiżu i znaczeniu uczelni w danym państwie i w skali globalnej.
W obecnej działalności Politechniki Koszalińskiej wiele jest elementów rozwijających umiędzynarodowienie uczelni. To nie tylko intensywna aktywność w obszarze realizacji różnych projektów, w tym – wspólnie z ośmioma europejskimi szkołami wyższymi – wspomnianego uniwersytetu europejskiego EU4Dual. Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej każdego roku znajdują się w ścisłej czołówce światowej autorów najczęściej cytowanych prac naukowych.
Uczelnia kształci studentów zagranicznych, w tym uczestników programu Erasmus+ oraz studentki i studentów z Ukrainy. Badacze uczestniczą w wielu projektach, umożliwiających zagraniczne wizyty studyjne, współpracę z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi i uczelniami w Europie. Przykłady działań sprzyjających umiędzynarodowieniu można mnożyć. O wszystkich informujemy na bieżąco w aktualnościach na stronie głównie PK: tu.koszalin.pl
Niektóre aktywności mają charakter symboliczny. W 2023 r. prof. Danuta Zawadzka złożyła podpis pod dokumentem odnawiającym postanowienia Magna Charta Universitatum (MCU). Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. MCU 2020 to deklaracja i potwierdzenie podstawowych zasad, które stanowią podstawę misji szkół wyższych. Pierwszy dokument został podpisany w 2002 r. Dzisiaj służy sygnatariuszom z 94 krajów.
Rektor prof. Danuta Zawadzka dodaje: – Umiędzynarodowienie wymaga dodatkowej aktywności. Doświadczenia, które już zdobyliśmy w ramach EU4Dual pokazują, że nie mamy prawa mieć kompleksów, bo często działamy lepiej, sprawniej i skuteczniej niż uczelnie zagraniczne. Wszystko, co robimy w zakresie umiędzynarodowienia daje nam nowe impulsy rozwojowe.