W poniedziałek 12 lutego odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego Oddziału Onkologii i Chemioterapii z udziałem Marszałka Olgierda Geblewicza i Wicemarszałka Tomasza Sobieraja oraz Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Senatora Stanisława Gawłowskiego.
W uroczystym otwarciu udzial wzięli m.in. Stanisław Gawłowski, senator RP, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Piotr Sołtysiński.
13 milionów złotych - tyle wyniósł koszt generalnego remontu wraz z wyposażeniem Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Szpital sięgnął po specjalną pulę unijnych środków dedykowanych działaniom naprawczym wynikającym z pandemii COViD-19. Realizacja projektu była możliwa dzięki pełnemu finansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie – Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał na ten cel specjalne unijne fundusze REACT-EU w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Na Oddziale Onkologii i Chemioterapii są aktualnie 23 łóżka dla pacjentów.
Modernizacja Oddziału poprawiła stan techniczny pomieszczeń, a także umożliwiła zagospodarowanie niewykorzystanej dotąd przestrzeni, m. in. część poddasza. Do wyremontowanego Oddziału zakupiony został sprzęt medyczny, m. in. aparaty EKG, defibrylator, inhalatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry wózki inwalidzkie, szafki przyłóżkowe, rowery rehabilitacyjne.
Projekt związany jest ze zwiększeniem dostępności pacjentów do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie leczenia chorób onkologicznych. Wynika to z aktualnie utrzymujących się wskaźników epidemiologicznych oraz demograficznych dla woj. zachodniopomorskiego, jak i dla reszty kraju.
W Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 jednym z wymienionych celów strategicznych jest rozwój systemu opieki zdrowotnej w obszarze onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin. Zgodnie ze Strategią (NSO) modernizacja infrastruktury i doposażenie podmiotów leczniczych jest jednym z działań, które mają poprawić organizację systemu opieki onkologicznej.
Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. W latach 2017-2019 były przyczyną 22,3% ogółu zgonów mieszkańców województwa (24,5% zgonów mężczyzn i 19,9% zgonów kobiet) i są to odsetki nieco niższe niż w całej Polsce (odpowiednio 24,5%, 26,0% i 22,8%).
Współczynnik rzeczywisty umieralności z powodu ogółu nowotworów mieszkańców woj. zachodniopomorskiego wynosił 258,2 na 100 tys. ludności i jest on wyższy od ogólnopolskiego o 5,1%. Nowotwory złośliwe najbardziej zagrażają życiu mieszkańców powiatów kamieńskiego i koszalińskiego – poziom umieralności jest w nich o około 21% wyższy niż przeciętny dla całego kraju.
W zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa zachodniopomorskiego prognozuje się, że we wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego należy oczekiwać wzrostu (mniejszego lub większego) współczynników zgonów, co jest związane ze starzeniem się populacji. Największa wartość współczynnika zgonów jest przewidywana dla powiatu m. Świnoujście (tutaj będzie odnotowany jeden z największych wzrostów tego wskaźnika), m. Koszalin, m. Szczecin.
Projekt inwestycyjny zrealizowany przez Szpital Wojewódzki w Koszalinie prowadzi do wspierania działań adekwatnych do potrzeb regionu i jednostki i jest zgodny z aktualnie obowiązującymi Mapami potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego i onkologicznego dla Województwa Zachodniopomorskiego.
Dane statystyczne – 2023 rok w Szpitalu
1. Oddział Onkologii i Chemioterapii – 3592 leczonych
2. Oddział Dzienny Chemioterapii – 6928 leczonych
3. Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej – 2722 leczonych
4. Przychodnia Onkologiczna Orla:
Razem Poradnie: 16997 (wizyt) w tym
- PONO (Poradnia Onkologii Ogólnej) - 13990 wizyt
- POCH (Poradnia Chirurgii Onkologicznej) - 2764 wizyty
- PMPA (Poradnia Medycyny Paliatywnej) - 70 wizyt
- BGEN (Badania Genetyczne) - 173 wizyty
Pracownia Mammografii - 4102 wykonanych badań.
Rozwój koszalińskiej onkologii
Przypomnijmy, w lipcu 2001 roku, w ramach struktury Oddziału Wewnętrznego A, został oficjalnie otwarty Pododdział Chemioterapii Onkologicznej. Wśród inicjatorów tego przedsięwzięcia była m.in. obecnie p.o. Koordynatora Oddziału lek. med. Hanna Symonowicz, która wówczas kierowała istniejącą przy Szpitalu Przychodnią Onkologiczną.
Kolejny przełomowy rok to 2007, kiedy po pożarze z 2005 roku na terenie Szpitala, został otwarty wyremontowany Oddział Onkologii (wcześniej funkcjonował jako: Oddział Wewnętrzny „A" z Pododdziałem Chemioterapii Onkologicznej oraz Oddział Wewnętrzny „B" z Pododdziałem Chemioterapii Hematoonkologicznej).
Rozwijając Oddział Chirurgiczny w kierunku zabiegów onkologicznych oraz dzięki uzyskaniu specjalizacji z chirurgii onkologicznej przez chirurgów pracujących w oddziale uchwałą Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w listopadzie 2005 r. oddział zmienił nazwę na Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałami Chirurgii Naczyniowej i Chirurgii Onkologicznej. Od 1 stycznia 2012 roku, po podziale Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałami Chirurgii Naczyniowej i Chirurgii Onkologicznej, powstał samodzielny Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.
Dodajmy, że wcześniej – w 2011 roku nastąpiło otwarcie Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic. Dwa lata później, w 2013, to czas otwarcia Pracowni Gamma Kamery.
Rok 2017 to otwarcie Oddziału Dziennego Chemioterapii i Pracowni Leku Cytotoksycznego po modernizacji. Oddział Dzienny Chemioterapii służy pacjentom z rozpoznaną chorobą nowotworową i przeznaczony jest do leczenia systemowego w trybie ambulatoryjnym, czyli dziennym i niewymagającym noclegu związanego z leczeniem. Szpital ściśle współpracuje z Międzynarodowym Centrum Onkologii AFFIDEA (radioterapia), co umożliwia leczenie skojarzone z zastosowaniem radiochemioterapii.