Czym jest Kwalifikowana Pierwsza Pomoc?
Program został wprowadzony w 2006 roku, krótko po tragedii na Międzynarodowych Targach Katowickich, kiedy to na skutek zawalenia się hali zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych. Uznano wtedy, że trzeba rozbudować system pierwszej pomocy w taki sposób, by ratownicy mieli szanse dotrzeć do poszkodowanych o wiele szybciej, bo to właśnie pierwsze minuty od zdarzenia mogą zaważyć na czyimś życiu lub śmierci.
Kurs reguluje ustawa oraz rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia, a sam tytuł ratownika KPP to najwyższy możliwy do zdobycia stopień, jaki jest dostępny dla osób, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia medycznego.
Kurs wieńczy egzamin, który składa się z części teoretycznej (trzeba poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 27 z 30 pytań) oraz praktycznej, gdzie przed 3-osobową komisją kandydat losuje swoje zadanie egzaminacyjne, a następnie musi je wykonać w pojedynkę lub w zespole – tak wyglądają na przykład kursy KPP w Koszalinie prowadzone Centrum Ratownictwa.
Ile trwa kurs KPP? Jeśli skorzystasz z oferty profesjonalistów, jak Centrum Ratownictwa, to musisz poświęcić na niego dwa weekendy. Wykłady odbywają się zarówno online, jak i na miejscu, w Koszalinie, między blokami zajęć praktycznych.
To właśnie ćwiczenia, pozoracje i rozmowy ze specjalistami, którzy pracowali np. w WOPR czy TOPR lub wyjeździli tysiące godzin na karetce to ten element, który wyróżnia tę jednostkę szkoleniową. Nie ma tutaj nudnych pogadanek, jest praktyka i sytuacje, które potrafią zaskoczyć. Wszystko po to, by na miejscu zdarzenia działać sprawnie, zgodnie z zasadami i bez zawahania się.
Ile kosztuje kurs KPP?
Cena nie należy do wygórowanych – zwłaszcza gdy spojrzymy na wiedzę, jaką przyszły ratownik przyswoi podczas tych dwóch weekendów ćwiczeń. W Centrum Ratownictwa za kurs KPP trzeba zapłacić 1390 złotych. Dla osób, które zachęcą do udziału w tym samym szkoleniu drugą osobę, przewidziana jest zniżka 200 PLN!
W tej kwocie uzyskujesz także dostęp do profesjonalnych materiałów e-learningowych, Strefy Klienta, kompletu materiałów szkoleniowych oraz wykorzystywanych w trakcie kursu prezentacji. To świetny sposób, by stale rozwijać swoje kompetencje i uczyć się o ratownictwie medycznym coraz więcej!
Jeśli uda się zdać egzamin, to tytułem ratownika KPP będziesz mógł posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie Twój certyfikat wygasa, jednak będziesz mógł go odnowić. Proces recertyfikacji trwa zaledwie kilka godzin i kosztuje 399 PLN.
KPP w Koszalinie – komu przyda się taki kurs?
Koszalin to jedno z większych miast na Pomorzu Zachodnim. Kwitnie tu nie tylko turystyka, ale i kultura, handel i przemysł. W bliskim sąsiedztwie funkcjonują dwa duże lotniska. Wszędzie tam przyda Ci się wiedza o ratownictwie medycznym – bez względu na to, czy pracujesz w służbach mundurowych, w fabryce, przemyśle ciężkim czy w handlu lub sektorze edukacji. Umiejętność ratowania życia, którą potwierdza certyfikat KPP to przepustka do lepszego stanowiska lub wyższej podstawy wynagrodzenia.
Wystarczy tylko wspomnieć, że w policji, Straży Pożarnej czy w naborach do wielu instytucji publicznych, za tytuł ratownika można uzyskać kilka dodatkowych punktów, dzięki czemu można zwiększyć swoje szanse i wyprzedzić konkurentów. W podobnym tonie można wypowiadać się o firmach prywatnych z wielu różnych sektorów gospodarki.