Dziś Dzień Placków Ziemniaczanych. Polacy twierdzą, że wywodzą się one z Polski, Węgrzy, że z Węgier. Z pewnością jeszcze jakiś naród zajada się w nich i twierdzi, że pochodzą właśnie z ich kraju.
Ziemniaki są znane na świecie od przeszło 8000 lat. W Europie zostały odkryte w XVI wieku a w Polsce w wieku XVII. Król Jan III Sobieski powrócił w rodzinne strony z dość oryginalnym prezentem od cesarza Leopolda a dokładniej z sadzonkami ziemniaka, które jak głoszą legendy zaczęły być uprawiane w ogrodach w okolicy dzisiejszych Nowolipek. W naszym kraju jest około 100 różnych gatunków ziemniaka i można dowolnie wybierać, którą odmianę do jakiego dania podać.
W obliczu tego, jak doskonale smakują - złociste i chrupiące - nie ma to żadnego znaczenia. Co więcej, ponieważ w Polsce ziemniaków jest pod dostatkiem, jest to danie, które możemy jeść bez końca. Z rożnymi dodatkami - nigdy się nie nudzi. Na słono lub na słodko. Z gulaszem, pieczarkami, sosem serowym, ze śmietaną...
Ziemniaki należą do warzyw niskokalorycznych pod warunkiem, że nie pływają w tłustych sosach czy okrasach. Zawierają sporo błonnika, witaminy C, K, B1, B2, B6. Co więcej odznaczają się dużą ilością potasu, magnezu, wapnia, sodu, manganu, żelaza, miedzi, cynku.