Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jednak gust jednego ze szczecinian nie przypadł nam do gustu.
Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska skontrolowali przesyłkę z Indonezji. Paczka miała trafić do odbiorcy w Szczecinie.
W deklaracji przesyłki nadawca wpisał, że znajdują się w niej spodnie. I faktycznie w paczce znajdowały się spodnie, tyle że ze skór pytona. Koordynatorka ds. CITES (ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem) dokonała oględzin zawartości paczki i stwierdziła, że spodnie uszyto ze skór pytona - gatunku objętego ochroną na podstawie konwencji CITES*.
Przesyłka trafiła teraz do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS). Dalszym postępowaniem zajmie się komórka dochodzeniowo-śledcza ZUCS.
Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.
*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również - od miejsca jej podpisania w 1973 r. - Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.
Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.formację o plikach cookies