Lotnisko w Goleniowie łączy Pomorze Zachodnie z Europą, skraca czas podróży do Warszawy czy Krakowa, ułatwia planowanie wakacyjnych urlopów, umożliwia wygodną i szybką podróż do Londynu, Manchesteru, Dublina czy Oslo. W ubiegłym roku obsłużyło 420 tysięcy pasażerów. Plan na 2023 rok to 471 tysięcy. Po kryzysie spowodowanym pandemią COVID (185 tysięcy pasażerów w 2020 r., 182 tysiące w 2021 r.) prognozy są bardzo optymistyczne. Żeby regionalny port lotniczy utrzymywał się na ścieżce wzrostu, musi rozbudowywać infrastrukturę, podnosić jakość usług, wzbogacać swoją ofertę. Do tego potrzebny jest kapitał.
- Jako samorząd województwa najwięcej z wszystkich udziałowców inwestujemy w coraz lepsze funkcjonowanie Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów. Systematycznie zwiększamy zaangażowanie finansowe - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Na objęcie nowych udziałów przeznaczamy 5 milionów złotych. Taki sam wkład finansowy zapewniliśmy w ubiegłym roku - przypomina marszałek.
Objęcie nowych udziałów wynika z zawartego w lipcu 2019 r. „Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego w sprawie zapewnienia dalszego rozwoju Portu Lotniczego”. Województwo zobowiązało się do dokapitalizowania Spółki łączną kwotą 40 milionów w latach 2020-2028. Wpłaty są realizowane zgodnie z harmonogramem.
Jak - krok po kroku - przebiega ten proces? Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki na posiedzeniu w dniu 10 maja 2023 r. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, zgodnie z którą Wspólnik Województwo Zachodniopomorskie obejmie 10 000 nowych udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy, czyli o łącznej wartości 5 000 000 zł. I pokryje je w całości wkładem pieniężnym. Pismem z dn. 13 czerwca 2023 r. Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin–Goleniów Spółka z o.o. zwrócił się z wnioskiem o objęcie nowoutworzonych udziałów. Dokument ten trafia pod obrady Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który podejmuje stosowną uchwałę.
Środki finansowe na ten cel są wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Zachodniopomorskiego i tegorocznego budżetu Województwa.
Po objęciu nowych udziałów przez Województwo Zachodniopomorskie struktura kapitału Portu Lotniczego Szczecin Goleniów prezentuje się następująco.
- Miasto Szczecin 37,97 %
- Polskie Porty Lotnicze S.A. 32,90 %
- Województwo Zachodniopomorskie 26,56 %
- Gmina Goleniów 2,57 %
Dobrze funkcjonujący port lotniczy jest jednym z kluczowych elementów strategii gospodarczej Pomorza Zachodniego. Lotnisko ma ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki i innych regionalnych specjalizacji. Transport lotniczy zapewnia szybkie i wygodne połączenia krajowe i międzynarodowe. Z Goleniowa można polecieć do Londynu, Manchesteru, Dublina, Oslo (na lotniska Gardermoen i Torp), Warszawy (Modlin) i Krakowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się chartery do Antalyi (Turcja) i Burgas (Bułgaria).