Poszukując pracy sezonowej w Wielkiej Brytanii, musisz pamiętać nie tylko o funtach, które potencjalnie będziesz miał szansę zarobić. Najpierw bowiem musisz zadbać o spełnienie trzech warunków pracy w tym kraju po brexicie. Mowa tu o:
● ukończonym 18. roku życia,
● wcześniejszym porozumieniu z pracodawcą,
● posiadaniu pieniędzy na wstępne utrzymanie w UK.
Dopiero po spełnieniu tych dość rygorystycznych wymogów możesz liczyć na wydanie wizy pracowniczej na 7 miesięcy. Co więcej, nie jest ona darmowa – jej koszt to 189 funtów.
Czy mimo to tego typu wyjazd nadal jest opłacalny? Minimalna stawka godzinowa w UK to 10,42 GBP, czyli około 54 zł. Od tego trzeba odjąć natomiast oczywiście koszty jedzenia, zakwaterowania itp. Po 2-3 miesiącach pracy wakacyjnej jednak i tak nie powinno być większego problemu z pokryciem kosztów wyjazdu i odłożeniem znacznej kwoty na koncie oszczędnościowym w funtach.
Wypłata wypłacana w GBP ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę - nie trzeba od razu wymieniać jej na złotówki. Możesz trzymać środki w obcej walucie, czekając na odpowiedni moment, aby je sprzedać i jak najwięcej na tym zyskać. Jak to zrobić, aby się nie rozczarować?
Skorzystaj z usług Walutomatu, który znajdziesz na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/. Tam w dowolnym momencie sprawdzisz aktualny kurs funta oraz jego notowania w ostatnich miesiącach. Zorientujesz się, jakie stawki możesz uznać za atrakcyjne. Co istotne, platforma ta łączy użytkowników sprzedających i kupujących waluty obce. Ogłoszenia wystawiają prawdziwi ludzie, często więc możesz trafić tam na propozycje o wiele korzystniejsze od tych w bankach czy tradycyjnych kantorach.
Jeśli chcesz zarobić na sprzedaży funtów, czekaj oczywiście na jak najwyższą cenę. Uwzględnij tu jednak stawkę, po której kupowałeś GBP niezbędne do zorganizowania wyjazdu. Pamiętaj, aby sprzedać zarobione środki po jak najlepszym kursie, aby cały wyjazd okazał się jak najbardziej opłacalny. Im więcej złotówek dostaniesz, tym lepiej dla Ciebie.
Wiele osób zarabiających w funtach decyduje się też nie wymieniać od razu całych kwot. Śledząc kurs GBP, łatwo zauważyć, że od lat waluta ta powoli i systematycznie rośnie i rzadko ma poważne wahania. Uważana jest za stabilną, przez co nie brak Polaków decydujących się na trzymanie w niej przynajmniej części swoich oszczędności.
Wyjazd do Wielkiej Brytanii jest dość kosztowny. Same loty są co prawda tanie, ale o wyżywieniu i zakwaterowaniu na miejscu trudno powiedzieć to samo. Wiele zależy od Twojego pracodawcy, bo często pensja jest tam wypłacana w funtach w formie tygodniówki. Wtedy do przeżycia „bez zarobku” masz tylko kilka dni. Zdecydowanie trudniej jest w przypadku standardowej, comiesięcznej pensji.
Do powyższych kosztów doliczyć musisz jeszcze wymogi prawne, niezbędne, aby otrzymać wizę. Oprócz wspominanych wcześniej 189 funtów opłaty za nią musisz dysponować też przynajmniej 1270 GBP na utrzymanie w UK. Jak zdobyć takie pieniądze możliwie jak najmniejszym kosztem?
W tym przypadku również z pomocą przychodzi Walutomat. Śledź kurs funta w tym serwisie i regularnie skupuj GBP, gdy jego cena jest niska. Ustaw alert, który powiadomi Cię o pojawieniu się każdej oferty, spełniającej Twoje wymagania. W ten sposób uda Ci się oszczędzić środki bez nadwyrężania budżetu, a ta inwestycja zwróci Ci się, gdy wrócisz do Polski.