Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Sprawa życia i śmierci. Szpital w Koszalinie zamyka oddział. Mieszkańcy protestują

Autor eWok, fot. WZP 11 Maj 2023 godz. 14:12
"Zamknięcie oddziału neurologicznego to skandaliczna decyzja, która zagraża bezpieczeństwu zdrowia mieszkańców Koszalina i okolic, a także wakacyjnych turystów" - napisał Tomasz Piskorowski, autor strony Spotted Koszalin, organizator zapowiadanego protestu. Dla koszalinian mamy złe wiadomości. Z informacji jakie do nas dotarły wynika, że podobne oddziały w Kołobrzegu i Gryficach zostaną także wkrótce zamknięte. Oddział kołobrzeski z końcem czerwca, a gryficki z końcem sierpnia. Powód ten sam: lekarze nie chcą przedłużać umów.

Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym koszalińskiego szpitala zatrudnia 11

lekarzy. Trzech z nich zdecydowało się nie przedłużyć umowy ze szpitalem. Brak kadry lekarskiej legł u podstaw decyzji Andrzeja Kondaszewskiego, pełniącego obowiązki dyrektora koszalińskiego szpitala o zamknięciu oddziału. Co skłoniło lekarzy do tego, że nie chcą dalej pracować w naszym szpitalu? Pomysłodawca protestu przedstawia go tak: "Oficjalnie z powodu braku lekarzy, ale prawda jest… nieco inna. Wiemy to od Was - pracujecie tam, leczycie się tam, ale ludzie po prostu boją się o tym głośno mówić". Postanowiliśmy go zatem dopytać o to "jaka jest ta inna prawda". - Przede wszystkim to atmosfera panująca w oddziale. Relacje na linii koordynator lekarze - wyjaśnił Piskorowski. 

Nam też nikt oficjalnie nie chciał przedstawić powodów braku chęci przedłużenia umów. Nieco światła na nie rzuca post Bogusława Zawalicha, lekarza tego oddziału: 

Zawalich potwierdza fakt trudnych relacjach panujących w szpitalu, ale na linii lekarz dyżurujący - dyspozytor SOR. W swoim poście stwierdza nim m.in., że "łącznie nasz oddział zaopatrywał populację liczącą około 400000 mieszkańców. Stąd odwieczne problemy z wolnymi miejscami (mamy tylko 29 łóżek), co stanowiło ciągły stres na dyżurach. Dziś mam jeden z ostatnich dyżurów w tym Oddziale. Mam -2 (słownie: minus dwa) miejsca, a do rana, a do jutrzejszych wypisów jeszcze droga daleka. Dyspozytora to nie interesuje, gdzie położę pacjentów. Bez sensu jest zgłaszanie im braku miejsc w Oddziale. I tak robią, co chcą, przysyłając nam chorych mimo braku możliwości ich leczenia". Podobnego zdania, które przedstawili nam prywatnie są także inni lekarze, którzy narzekają na przemęczenie, stres, wypalenie zawodowe, roszczenia pacjentów oraz ich rodzin i lejący się od jakiegoś już czasu hejt na placówkę. - Do dyrekcji szpitala nie wpłynęła żadna skarga od lekarzy czy pielęgniarek z tego oddziału na koordynatora. Mówienie o złych relacjach czy wręcz mobbingu jest wysoce krzywdzące dla szpitala - twierdzi Marzenna Sutryk, rzecznik prasowy szpitala. 

Protest wzbudził także zainteresowanie polityków. Sprawę głośno komentuje radny koszalińskiej Rady Miasta, Błażej Papiernik. Swoje zdanie przedstawił również prezydent Koszalina Piotr Jedliński:

 To bardzo płytkie, krótkie bo zaledwie 46 sekundowe wystąpienie. Zaapelował do dyrektora szpitala Andrzeja Kondaszewskiego i Tomasza Sobieraja, wicemarszałka województwa o "podjęcie wszelkich możliwych starań, aby oddział neurologiczny nie został zamknięty. To dla nas niezwykle ważna sprawa". Skoro jest tak ważna to od prezydenta miasta oczekiwalibyśmy większego, niż niespełna minutowego zaangażowania. Co prawda prezydent miasta tak jak i Urząd Marszałkowski nie mogą przeznaczać pieniędzy na wynagrodzenia pracowników szpitala (te wypłacane są z kontraktu z NFZ za usługi medyczne), ale można było poświęcić dodatkowy czas i choćby porozmawiać z dyrektorem i lekarzami... Może nawet podjąć się próby mediacji. Najpewniej górę wzięła jednak zwykła bojaźń o to, że ta sprawa jest trudna. Wręcz niemożliwa do rozwiązania na lokalnym poziomie. Potwierdza to także lekarz Bogusław Zawalich pisząc: "Najgorsze, że nie widać żadnej szansy na to, żeby nasz oddział się utrzymał. Brak personelu. Brak chętnych do pracy u nas. Nie wiem, co musiałoby się stać, żeby coś się zmieniło w tym kierunku. Może gdyby ogólnopolskie media zareagowały - wówczas ktoś z zewnątrz zdecydowałby się na przeniesienie do Koszalina, by pracować w Oddziale".

Czytaj też

Piotr Jedliński: Zadeklarowałem, że przekażę lekarzom deficytowych specjalności służbowe mieszkania

Ala za FB/Piotr Jedliński - 18 Maj 2023 godz. 17:27
"Podczas dzisiejszej rozmowy z władzami szpitala zaproponowałem aby lekarze, którzy posiadają deficytowe specjalizacje otrzymali w Koszalinie możliwość zamieszkania w mieszkaniach KTBS lub ZBMu w pierwszej kolejności na czas pracy w Szpitalu Wojewódzkim. Liczę, że to pomoże przekonać ich do wybrania Koszalina jako dobrego miejsca do pracy Zdrowie to najważniejsza sprawa dla każdego człowieka życia. Zdrowie to najważniejsza sprawa dla każdego człowieka" - napisał na swoim fanpejdżu prezydent Koszalina. "Nasze miasto i region nie może być pozbawiony oddziału neurologii – jednego z najbardziej kluczowych dla zdrowia nas wszystkich. Oddziału, który ratuje ludzkie życie. Jednak to koszaliński szpital zarządzany przez samorząd wojewódzki z wicemarszałkiem Tomaszem Sobierajem na czele musi dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać młodych, perspektywicznych, wykwalifikowanych absolwentów uczelni medycznych dla naszego miasta. To władze województwa i Dyrekcja szpitala odpowiedzialni są za stworzenie jak najlepszych warunków do pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego. Deklaruję, że miasto – tak jak do tej pory – będzie czynnie wspierać wszystkie działania zmierzające do poprawy sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu".

Tomasz Sobieraj: 27 milionów złotych trafiło z koszalińskiego szpitala do miejskiej kasy

Ala, fot. FB/PO Koszalin - 17 Maj 2023 godz. 7:32
- W ciągu minionych 10 lat miasto przeznaczyło na pomoc Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie kwotę ok. 3 milionów złotych. W tym samym czasie zarobiło na tej placówce w postaci wpływów z podatków 27 milionów złotych - mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa. - W ciągu ostatnich kilku lat z Urzędu Marszałkowskiego do koszalińskiego szpitala trafiło ponad 150 mln złotych z funduszy unijnych - przypominał Sobieraj, który przedstawił kolejne fakty: "Tylko w tym roku ze Szpitalem Wojewódzkim podpisałem dwie umowy. Pierwsza na 14, a druga na 4 miliony złotych. To były pieniądze pochodzące z puli tak zwanej po Covid-19. Urząd Marszałkowski finansuje szpital także środkami pochodzącymi z własnego budżetu. W ciągu ostatnich kilku lat wydał w ten sposób ok. 35 mln zł. Tylko w tym roku z naszego budżetu na szpitalne konto popłynęło 2,8 mln zł. A wiecie jaką kwotą prezydent Koszalina, Piotr Jedliński wsparł nasz szpital w minionych 10-latach? Powiem wam: to kwota ok. 3 mln złotych. W tym samym czasie miasto Koszalin zarobiło na podatkach - od nieruchomości oraz PIT - opłacanych przez szpital kwotę 27 mln złotych. Na dodatek przed dwoma laty Jedliński zrezygnował z uczestnictwa w Społecznej Radzie Szpitala, a teraz jak słyszę, że martwi się o szpital to po prostu kłamie. Nie wierzę, że prezydent Koszalina chce pomagać szpitalowi, czy też mieszkańcom miasta" - powiedział wicemarszałek.   

Apel dyrektorów szpitali

Ala z mat. inf. - 11 Maj 2023 godz. 17:54
Dyrektorzy szpitali z Koszalina, Kołobrzegu i Gryfic wystosowali apel do mediów. Oto jego treść: