Uruchomienie stacji jest rezultatem realizacji od 2021 r. projektu PIONIER-LAB Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji. Stacja jest obiektem ogólnodostępnym, a wyniki pomiarów widoczne są dla wszystkich, również online.
– Otwarcie stacji zapowiada inne inwestycje, które powstaną w ramach tego samego projektu – powiedziała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Stacja jest jedną z trzynastu w kraju, których budową przewiduje PIONIER-LAB.
Teraz stacja, później zegar atomowy
Dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz uczelni wyjaśnił: – Wszystko, co u nas powstaje, ma czemuś służyć – posadowieniu aparatury i urządzeń przeznaczonych nie tylko do badań, lecz także użytecznych społecznie. W projekt PIONIER-LAB zaangażowanych jest dwudziestu jeden partnerów, to głównie uczelnie techniczne. Jego wartość to ponad trzysta milionów złotych, z czego dziewięć milionów realizuje Politechnika Koszalińska.
Koszt budowy stacji to 500 tysięcy złotych
– Stacja jest fragmentem większego systemu – zaznaczył dr inż. Artur Wezgraj. – Po dwóch latach intensywnych prac, gdy projekt dobiega końca, następuje realizacja zakupów i wdrożenie tego, nad czym pracował zespół. Wkrótce w jednym z nowych laboratoriów uruchomimy zegar atomowy do dokładnego pomiaru czasu. A tych inwestycji jest dużo więcej.
Kanclerz podkreślił, że uczelnia jest uczestnikiem wielkich wydarzeń w skali kraju i świata.
– Jesteśmy partnerami największych rzeczy, które dzieją się w Polsce – dodał. – Politechnika Koszalińska to świetna uczelnia.
Sześć nowoczesnych laboratoriów
Dr hab. inż. Robert Suszyński, prof. PK, koordynator PIONIER-LAB poinformował: – W tym roku zamykamy projekt: kończymy zakupy, instalujemy sprzęt, finalizujemy inwestycje. Przygotowywaliśmy się do tego dwa lata. Mamy nadzieję, że nasze konferencje prasowe będą częstsze, ponieważ będziemy chcieli prezentować atrakcyjną, ciekawą, nowoczesną i innowacyjną infrastrukturę budowaną na Politechnice Koszalińskiej.
– Stacja pokazuje, że sprzęt instalowany na uczelni nie jest tylko dedykowany środowisku naukowo-badawczemu – mówił prof. Robert Suszyński. – Do wyników pomiarów ma dostęp każdy, kto jest zainteresowany sprawdzeniem, jakim powietrzem oddychamy i przekonaniem się, czy rzeczywiście mieszkamy w „zielonym mieście”.
Projektowych usług sieciowych jest więcej, powstaje w sumie sześć laboratoriów, stacja jest elementem jednego z nich. Inwestycje obejmują nowoczesne technologie sieciowe, rozwój e-szkoleń na nowych platformach, powstanie żywych laboratoriów związanych z technologiami informatycznymi.
– Wszystko to będzie dedykowane dla ośrodków naukowo-badawczych, ale także dla całego otoczenia gospodarczego uczelni – podsumował prof. Robert Suszyński.
Jedno z najczystszych miejsc w kraju
O celach funkcjonowania stacji, metodach i składowych pomiarów, rodzaju i porównaniach analiz opowiedział dr Łukasz Szparaga, uczestnik projektu.
– Województwo zachodniopomorskie, w porównaniu z innymi regionami, ma stosunkowo niewielką ilość tego rodzaju stacji – mówił również dr Łukasz Szparaga. – Budową nowej, Politechnika Koszalińska wpisuje się w misję ulepszania systemu dostarczania informacji o skali zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Z dostępnych badań wynika, że nasze województwo i miasto są w tej chwili jednymi z najczystszych w kraju.
Dr inż. Paweł Poczekajło, uczestnik projektu, omówił sposób prezentacji danych i dostęp do nich dla wszystkich osób zainteresowanych.
– Stacja jest profesjonalnym urządzeniem do pomiarów parametrów pogodowych, takich jak: ciśnienie, temperatura, wilgotność – poinformował. – Jednak przede wszystkim służy do analizy jakości powietrza: stężenia pyłów i związków tlenków azotu i siarki. Podstawowych parametrów, które możemy zmierzyć jest około dwudziestu, natomiast stacja monitoruje ponad sto różnych czynników, związanych również ze jej utrzymaniem, aby pomiary były dokładne i wiarygodne.
Rok przełomowy dla procesów inwestycyjnych
Producent przekazał wraz ze stacją dedykowany do jej obsługi system, który umożliwia obserwację mierzonych wartości i ustawianie alarmów. Wgląd obejmuje także wcześniejsze pomiary oraz dane zbiorcze z różnych okresów, co ułatwia dokonywanie wszelkiego rodzaju porównań.
Na zakończenie pierwszej części briefingu prof. Danuta Zawadzka podkreśliła, że pomiary posłużą studentom różnych kierunków, w tym: ochrony klimatu, bioanalityki chemicznej i kierunków na Wydziale Elektroniki i Informatyki.
– Liczymy na zainteresowanie otwartym dostępem do danych mieszkańców Koszalina i regionu – dodała rektor Politechniki Koszalińskiej. – Obecny rok jest absolutnie przełomowy dla procesów inwestycyjnych na uczelni. Otwarcie stacji zapowiada kolejne interesujące projekty.
W drugiej części spotkania, po przejściu gości i gospodarzy pod panel stacji, prezentacji jej możliwości i obsługi dokonał Andrzej Antosz, uczestnik projektu, kierownik Uczelnianego Centrum Technologii Informatycznych. W realizacji projektu PIONIER-LAB uczestniczą również inni pracownicy Politechniki Koszalińskiej: Roman Barcikowski, Mateusz Porębski, Wojciech Sokołowski Paweł Spisak, Jacek Więckowski i Piotr Pawłowski. Briefing był transmitowany na profilu FB uczelni przez Studio HD Platon.
Dostęp do wyników pomiarów: pomiarpowietrza.tu.koszalin.pl