Eksperci ostrzegają przed poważną epidemią grypy - zwłaszcza, że w wielu miejscach złagodzono środki ostrożności przeciw Covid-19. Zwiększa to ryzyko infekcji, a wirusy grypy mogą być łatwiej przenoszone. Ponieważ objawy grypy i Covid-19 są podobne, ważna jest dokładna diagnoza. Szybki test Combo może natychmiast określić, czy ktoś ma koronawirusa, czy grypę - lub obie te choroby. W przypadku testu Combo NADAL COVID-19 Ag/Influenza firmy medyczno-technicznej nal von minden z Moers tylko jedna próbka jest konieczna do wykrycia obu chorób zakaźnych lub do ich rozróżnienia. Wynik jest dostępny już po 15 minutach.
„Wraz z wystąpieniem objawów takich jak gorączka, kaszel i ból gardła, wiele osób jest teraz niepewnych i zadaje sobie pytanie: czy mam grypę czy koronawirusa?” - mówi Thomas Zander, dyrektor nal von minden GmbH.
Szybki test Combo może skutecznie wyjaśnić tę kwestię. Wynik testu Combo NADAL COVID-19 Ag/Influenza jest dostępny już po 15 minutach. Zander:
„Test pokazuje, czy jesteś zarażony koronawirusem, czy grypą. Objawy mogą też kryć za sobą zwykłe przeziębienie”.
Thomas Zander - podobnie jak wielu innych ekspertów - jest głęboko przekonany, że wraz z nadejściem chłodnej pory roku liczba zachorowań na grypę gwałtownie wzrośnie:
„Ostatniej zimy mieliśmy stosunkowo niewiele przypadków grypy ze względu na rygorystyczne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, takie jak noszenie maseczek, zachowanie dystansu i zdalna praca w domu. Teraz, gdy nakazy i ograniczenia zostały w wielu miejscach złagodzone, możemy spodziewać się ciężkiej fali grypy”.
To, o czym prawie zapomniano w związku z pandemią koronawirusa: grypy nie należy lekceważyć. Wręcz przeciwnie:
„Grypa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli i płuc, zwłaszcza u dzieci, osób starszych i pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego” - mówi Zander.
Najczęściej jednak dochodzi do łagodnej infekcji wirusowej, która przenosi się przez wydzieliny dróg oddechowych podczas kaszlu i kichania.
Test Combo NADAL COVID-19 Ag/Influenza może być wykonany bezpośrednio na miejscu. Nie jest konieczne wykonanie badania w laboratorium. W celu przeprowadzenia testu należy pobrać jedynie wymaz z jamy ustnej lub nosogardzieli.
„Chociaż tylko osoby profesjonalne, np. lekarze, mogą przeprowadzać ten test, jest on niezwykle prosty i szybki do wykonania - mówi Zander. - Podobnie jak w przypadku testu ciążowego, wynik jest łatwy do odczytania”.
Szybka diagnoza infekcji ma wiele zalet dla pacjenta i dla całego społeczeństwa, podkreśla Zander:
„Leki przeciwwirusowe na grypę działają najlepiej, jeśli są podawane wcześnie po wystąpieniu choroby - w ciągu 48 godzin. W ten sposób można na czas zastosować skuteczną terapię przeciwwirusową i zapobiec ciężkim przebiegom choroby. To nie tylko poprawia opiekę zdrowotną dla pacjentów, ale także zmniejsza jej koszty”.
Szybka diagnoza pomaga ponadto ograniczyć pandemię choroby koronawirusa i kontrolować epidemię grypy: „Izolacja pacjenta zakażonego koronawirusem lub grypą może być przeprowadzona znacznie szybciej dzięki zastosowaniu szybkiego testu. To chroni także innych ludzi“.
Wiarygodność szybkiego testu Combo wynosi 99 procent, mówi Thomas Zander i dodaje:
„Prawdą jest, że złotym standardem w diagnozowaniu grypy jest analiza laboratoryjna (test PCR), której czułość i specyficzność wynosi prawie 100 procent. Metoda laboratoryjna ma jednak wady: nie pozwala na natychmiastową diagnozę, wymaga wykwalifikowanego personelu, a także kosztownego sprzętu laboratoryjnego”.
Test Combo jest przeznaczony przede wszystkim dla gabinetów lekarskich i szpitali, które chcą szybko przebadać swoich pacjentów.
„Test Combo jest również przydatny w domach spokojnej starości i domach opieki, aby szybko uzyskać jasność i, jeśli to konieczne, zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów grypy lub Covid-19” - mówi Thomas Zander.
Test NADAL COVID-19 Ag/Influenza bezpośrednio wykrywa specyficzne składniki wirusowe: mianowicie tzw. antygeny nukleoproteinowe. Białka te pokrywają materiał genetyczny składający się z kwasu rybonukleinowego (RNA) wirusów Covid-19 oraz wirusów grypy typu A i typu B (typ A i B to dwa najbardziej rozpowszechnione wirusy grypy). Dla porównania: w stosowanych w laboratorium testach PCR (PCR = polymerase chain reaction) wykrywane jest wirusowe RNA.