Obecnie sześć organizacji pozarządowych z Pomorza Zachodniego realizuje działania dofinansowane w ramach konkursu z zakresu równego traktowania, które przyznał Urząd Marszałkowski. NGO’sy otrzymały w sumie 150 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na ten cel. Środki te przeznaczane są m.in. na: organizację bezpłatnego poradnictwa prawnego i psychologicznego, cykle debat i kawiarenek czy rzetelną edukację seksualną dla młodzieży. – Cieszę się, że organizacje pozarządowe na konkurs związany z szeroko pojętym równym traktowaniem, w tym walce z dyskryminacją, odpowiedziały ciekawymi ofertami. Razem budujemy otwartą i tolerancyjną społeczność Pomorza Zachodniego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W grupie dofinansowanych NGO’sów są dwie koszalińskie organizacje Fundacja Edukacja – Równość – Aktywność – Dialog Era Dialogu oraz Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet.
Fundacja Era Dialogu przyznane dofinansowanie przeznacza głównie na organizację kawiarenek prawnych połączonych z panelami dyskusyjnymi. Najbliższy panel odbędzie się w poniedziałek, 17 października 2022 r. w godz. 17- 19 w Koszalińskim Centrum Praw Kobiet (ul. Piłsudskiego 6/2). Do udziału w dyskusji pn. „Nasze prawa wspólna sprawa, w wypalenie aktywistek” zostały zaproszone: Karina Wysocka-Kosik (psycholożka i seksuolożka), Aleksandra Stępień (psychoterapeutka), Elżbieta Skrzyniarz (aktywistka społeczna) i Dorota Chałat (radna Rady Miejskiej w Koszalinie, społeczniczka, feministka i aktywistka). Wstęp wolny.
Natomiast Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet w ramach realizowanego projektu „Mam prawo wiedzieć i pytać” zaprasza do korzystania z Koszalińskiego Centrum Praw Kobiet. Dostępne są tam działania z zakresu nieodpłatnego poradnictwa prawnego, psychologiczno-terapeutycznego i obywatelskiego.
W realizację projektu zaangażowane są lokalne animatorki, które w ramach wolontariatu prowadzą Lokalne Centrum Praw Kobiet w następujących powiatach:
1) m. Koszalin – Dorota Chałat (tel. 506 062 288) – radna Rady Miejskiej w Koszalinie;
2) powiat koszaliński – Dorota Wójcicka-Popowicz (tel. 508 263 058) – radna Rady Miejskiej w Polanowie;
3) powiat kołobrzeski – Małgorzata Niewiadomska (tel. 506 062 288) - psycholożka;
4) powiat sławieński – Justyna Pacuła-Woźniak (tel.602 655 693) animatorka lokalna OWES Koszalin;
5) powiat świdwiński – Beata Ociepa (tel. 506 062 288) – w-ce burmistrz Świdwina;
6) powiat białogardzki – Anna Suszyńska (tel. 602 358 342) – radna Rady Gminy w Białogardzie,
7) powiat łobeski – Joanna Stasiak (tel. 604 758 023) - radna Rady Miejskiej w Węgorzynie (od kwietnia 2022r.),
8) powiat choszczeński – Irmina Olejnik-Czerwonka (tel. 606 301 414) – pomysłodawczyni i pełnomocniczka Socjalnej Spółdzielni „Syria” (od lipca 2022r.).
9) powiat gryficki – Agnieszka Słowińska (tel. 784970 807) animatorka, doradczyni podstawowa.
Całodobowo czynny jest numer telefonu interwencyjnego 506 062 288 oraz adres e-mail: erakobiet.koszalin@gmail.com
Organizacja zachęca także do udziału w warsztatach z psycholożką Kariną Wysocką-Kosik z zakresu przeciwdziałania przemocy seksualnej. Warsztaty odbędą się 8 października 2022 r. godz. od 10-14 w Koszalińskim Centrum Praw Kobiet (ul. Piłsudskiego 6/2). Pod koniec miesiąca (28.10.2022 r.) planuje także zorganizować kawiarenkę obywatelską w Świdwinie.
Aktualności: https://www.facebook.com/EraKobietKoszalin
Poza wspomnianymi organizacjami działania z tego obszaru realizują także: Regionalny Kongres Kobiet w Szczecinie, Stowarzyszenie Lambda Szczecin, Fundacja Motywacja i Działanie oraz Fundacja „Akademia Edukacyjna”.
Realizację zleconych zadań przez podmioty wyłonione w konkursie koordynuje Biuro ds. organizacji pozarządowych w Wydziale Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Aktualności: https://wws.wzp.pl/