W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły blisko czterokrotnie z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.
Grupa Azoty Puławy ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®.
Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego – pomimo jego dostępności - determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Grupy Azoty i nie była możliwa do przewidzenia.
W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. W poniedziałek na giełdach ceny gazu ziemnego nadal rosły, osiągając historyczne szczyty. W ciągu dnia benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) były wyceniane wyżej o 18 proc. - po rekordowe 292,50 euro za MWh. Kurs Grupy Azoty we wtorek około godziny 9.50 spada o około 6,5 proc. i wynosi około 33,5 zł.