Wystawa prezentowana na 21 tablicach omawia różnorodne kwestie dotyczące dzieją i kultury Kaszubów. W części historycznej autorzy skupili się na najważniejszych wątkach związanych z ludem, a nie terytorium. Ukazany zostały więc losy pomorskiej społeczności od przybycia Słowian nad Bałtyk, poprzez okres rządów dynastii pomorskich (Gryfitów, Sobiesławiców), germanizację i reformacje, czasy zaboru pruskiego, II Rzeczpospolitą, cierpienia Kaszubów podczas II Wojny Światowej, PRL aż po czasy współczesne. Przypomniano również badaczy, którzy zajmowali się historią, językiem i kulturą kaszubską. Spora część wystawy skupia się także na literaturze, muzyce i sztuce kaszubskiej. Oprócz ukazania klasycznych postaci i osiągnięć duży nacisk położono tutaj na współczesną działalność kulturalną, ukazując jej różnorodność i żywotność. Wspomina się więc zarówno o folklorze i twórcach ludowych, jak i kaszubskim filmie, muzyce, teatrze czy rzemiośle artystycznym. Podkreśla się tez walory turystyczne nadmorskiej krainy. Osobna tablica jest poświęcona dziejom i życiu współczesnych Ukraińców na Pomorzu. Każda z 21 tablic zawiera bazujący na wiedzy naukowej tekst oraz bogate ilustrację pochodzące z różnych instytucji kulturalnych Pomorza i nie tylko.
Inicjatorem powstawania wystawy jest senator Kazimierz Kleina – Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Senat RP współfinansował realizację wystawy.
Wystawa jest projektem towarzyszącym XVII Spotkaniom Kultur - Koszalin 2022, które odbędzie się dnia 20 sierpnia 2022 r. (sobota), w godz. 12.00 - 22.00 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie (koncert od godz. 16.00). Wykonawcy występować będą na scenie „Mozaika” w Koszalinie.
Tegoroczne Spotkanie będzie miało tak jak w poprzednich edycjach formułę otwartego koncertu. Wstęp bezpłatny.
Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddziałem w Koszalinie, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej "Pomerania" w Koszalinie, Edukacyjno-Integracyjną Fundacją FREIDA (Mniejszość Romska z Koszalina i okolicznych gmin). Współorganizatorami koncertu „XVII Spotkania Kultur” są również m.in.: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Muzeum w Koszalinie, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Pan Piotr Jedliński – Prezydent Miasta Koszalina objął Patronat Honorowy nad imprezą.
XVII Spotkanie Kultur jest prezentacją dorobku artystycznego mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących teren Koszalina i Pomorza Środkowego. W tym roku pojawią się również stoiska m.in. z ukraińskimi i kaszubskimi ludowymi ubiorami oraz stoiska z wyrobami artystycznymi prezentującymi kulturę i rzemiosło zarówno mniejszości narodowych i etnicznych, jak i polskie – tworzone i wystawiane przez mieszkańców Koszalina i Regionu, a także już po raz trzeci specjalna strefa z atrakcjami dla dzieci i ich rodziców.
Głównym celem Spotkania będącego zróżnicowanym koncertem muzycznym jest przybliżenie społeczeństwu kultury i tradycji mniejszości narodowych zamieszkujących Koszalin i Pomorzę Środkowe oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe.
W koncercie wezmą udział zespoły prezentujące kulturę ukraińską, niemiecką, romską, kaszubską oraz polską między innymi:
Liczymy, iż w tym roku naszą imprezę odwiedzi wielu widzów m.in. mieszkańcy Koszalina oraz zaproszeni goście i turyści, a także migranci oraz uchodźcy z Ukrainy.
Z roku na rok pomysł Spotkań cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Regionu toteż postanowiliśmy kontynuować imprezę rozwijając formułę spotkań o dodatkowe elementy jak np. strefa dla dzieci i rodziców czy prezentacja i degustacja kuchni mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas tegorocznej edycji imprezy można będzie skosztować m.in. kuchni ukraińskiej. Przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników barszcz ukraiński. .