W czerwcu z rejestrów powiatowych urzędów pracy ubyło dokładnie 1 907 osób. To dane zebrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. W związku z tym, na koniec czerwca br. w Zachodniopomorskiem zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych. To najmniej od czasu powstania województwa, czyli od 1999 roku.
– To pierwszy miesiąc, w którym liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne spadła poniżej granicy 40 tysięcy. Mamy nadzieję, że ta tendencja utrzyma się – mówi dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.
Przedstawione tendencje mają także odzwierciedlenie w wielkości stopy bezrobocia. Z wyliczeń GUS wynika, że wyniosła ona w czerwcu w całym województwie zachodniopomorskim 6,4%. Dla porównania w czerwcu ubiegłego roku wynosiła 7,9%.
– To bardzo dobry wynik, tym bardziej że wszyscy dobrze pamiętamy jak boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. Część powiatów wciąż, zwłaszcza z terenów popegeerowskich, potrzebuje silnego wsparcia. I o to także mocno zabiegamy w nowej perspektywie finansowej. Mimo trudnej historii, krok po kroku, zbudowaliśmy naszą gospodarkę na nowo. Dzięki dobremu klimatowi do inwestowania, promocji przedsiębiorczości i przede wszystkim operatywnym firmom możemy dziś pochwalić się najniższą liczbą bezrobotnych w woj. zachodniopomorskim od momentu jego powstania. Pomorze Zachodnie otrzymało w tym roku także tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Mamy nadzieję, że ta solidna podstawa pomoże przedsiębiorcom przetrwać kolejne niełatwe miesiące – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Nastroje zatrudnieniowe: umiarkowany optymizm
Mimo dobrego czerwcowego wyniku, kolejne miesiące oceniane są przez przedsiębiorców jako umiarkowanie optymistyczne – wynika z badania prowadzonego przez WUP w Szczecinie „Nastroje zatrudnieniowe pracodawców w województwie zachodniopomorskim w III kwartale 2022 r.”. Spośród 500 biorących udział w badaniu pracodawców, 15% przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 10% zamierza redukować etaty, a 65% nie planuje zmian w najbliższym kwartale. Prognoza netto zatrudnienia na najbliższe trzy miesiące wynosi +5%.
W porównaniu z poprzednim kwartałem, nastroje zatrudnieniowe pracodawców uległy zmianie. O ile w przypadku prognozy na II kwartał można było mówić o wyraźnym optymizmie, to prognoza na III kwartał wskazuje na wyraźne pogorszenie nastrojów zatrudnieniowych. Uwzględniając jednak nowe okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej – wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, problemy z funkcjonowaniem łańcuchów dostaw, wysokie koszty energii – wynik ten świadczy o optymizmie zachodniopomorskich pracodawców.